Weather Località Gabina the day after tomorrow
Weather forecast Località Gabina May 1, 2026
During the day morning heavy rain, later morning light rain, in the afternoon overcast. The highest temperature 13 °C. Total rainfall 15.3 mm. At night overcast. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Località Gabina, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
14.3 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1012 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.9 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1012 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 95% | 40% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.1 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1013 hPa | 78 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 97% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1013 hPa | 80 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 64% | 3% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1013 hPa | 90 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 5% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1013 hPa | 91 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 9% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.5 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1011 hPa | 79 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 38% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
3.3 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1009 hPa | 87 % | 11 °C | 100 % | 0% | 99% | 83% | 100% | |
Località Gabina, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.3821; 11.9816
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Località Gabina, Republic of Italy. Weather forecast Località Gabina.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Località Gabina is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Località Gabina
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:02 am | 8:16 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:09 pm | 14:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:30 am | 8:48 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:51 am | 9:27 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:08 am | 10:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:20 pm | 05/01/2026 5:28 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |