Weather Località Cornacchi long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Località Cornacchi for ten days.
Friday, May 1
20 / 8°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| 8 °C | 7 °C | 7 am | |
| 10 °C | 8 °C | 8 am | |
| 20 °C | 17 °C | 2 pm | |
| 17 °C | 15 °C | 8 pm |
sunrise 6:08 am
sunset 8:23 pm
HOURLY
sunset 8:23 pm
|
|
|
|
Weather forecast Località Cornacchi, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1026 hPa | 45 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1026 hPa | 47 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1026 hPa | 48 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1026 hPa | 51 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1026 hPa | 57 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1026 hPa | 59 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1026 hPa | 61 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1026 hPa | 63 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1027 hPa | 60 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1026 hPa | 28 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1024 hPa | 31 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1026 hPa | 48 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1026 hPa | 45 % | 1 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1023 hPa | 26 % | 1 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1020 hPa | 34 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Località Cornacchi, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.7213; 10.4699
Time zone: Europe / Rome
Population: 20
Altitude: 73 m
The administrative part:
- Emilia-Romagna, Bologna
- Reggio Emilia, Reggio nell'Emilia
Something wrong, something missing?
Weather Località Cornacchi, Republic of Italy. Weather forecast Località Cornacchi.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Località Cornacchi is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Località Cornacchi
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:08 am | 8:23 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:15 pm | 14:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:35 am | 8:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:56 am | 9:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:12 am | 10:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:27 pm | 05/01/2026 5:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |