Weather Livigno long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Livigno for ten days.
Thursday, Jun 4
15 / 8°C
| 2.3 mm | 17 km/h |
| 4 °C | 3 °C | 2 am | |
| 9 °C | 7 °C | 8 am | |
| 15 °C | 13 °C | 2 pm | |
| 11 °C | 10 °C | 8 pm |
sunrise 5:28 am
sunset 9:07 pm
HOURLY
sunset 9:07 pm
|
|
|
|
Weather forecast Livigno, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 06/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southwest |
1014 hPa | 87 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1013 hPa | 63 % | 2 °C | 85 % | 0% | 7% | 10% | 83% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.2 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1010 hPa | 59 % | 6 °C | 93 % | 0% | 73% | 15% | 71% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
2.1 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1009 hPa | 79 % | 7 °C | 96 % | 0% | 73% | 71% | 62% | |
Friday 06/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
2.5 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1009 hPa | 96 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 75% | 31% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
3.6 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1008 hPa | 95 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 16% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 10 °C 9 °C |
7.1 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1010 hPa | 90 % | 8 °C | 96 % | 0% | 46% | 68% | 82% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.7 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1012 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 79% | |
Livigno, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 46.5363; 10.1335
Time zone: Europe / Rome
Population: 4 437
Altitude: 1823 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Livigno, Republic of Italy. Weather forecast Livigno.
Livigno - weather nearby - bigger cities
Livigno - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Livigno is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Livigno
data are always in the local timeSun and light
June 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:28 am | 9:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:17 pm | 15:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:49 am | 9:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:59 am | 10:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:49 am | 11:47 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 06/04/2026 12:05 am | 06/04/2026 8:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 06/29/2026 |