Weather Lido Adriano today
Weather forecast Lido Adriano April 28, 2026
During the day overcast, in the afternoon heavy rain. The highest temperature 18 °C. Total rainfall 23.6 mm. At night rain. The lowest temperature 14 °C. Total rainfall 1.7 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Lido Adriano, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1013 hPa | 91 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1013 hPa | 92 % | 13 °C | 93 % | 0% | 59% | 84% | 11% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 17 °C 17 °C |
10.9 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1012 hPa | 71 % | 12 °C | 97 % | 0% | 11% | 46% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
12.7 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1011 hPa | 88 % | 13 °C | 100 % | 0% | 10% | 64% | 99% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
1.7 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1011 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 46% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 14 °C 13 °C |
6.8 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1011 hPa | 78 % | 10 °C | 100 % | 0% | 33% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 14 °C 13 °C |
1.1 mm | 6.4 m/s23 km/h east |
1012 hPa | 80 % | 10 °C | 96 % | 0% | 78% | 95% | 14% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1011 hPa | 82 % | 10 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 10% | |
Lido Adriano, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.4167; 12.3055
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Lido Adriano, Republic of Italy. Weather forecast Lido Adriano.
Lido Adriano - weather nearby - bigger cities
Lido Adriano - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Lido Adriano is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Lido Adriano
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Lido Adriano
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:05 am | 8:11 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:08 pm | 14:05 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:33 am | 8:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:55 am | 9:21 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:13 am | 10:05 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:58 pm | 04/28/2026 4:30 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |