Weather Il Folletto the day after tomorrow
Weather forecast Il Folletto April 30, 2026
During the day morning cloudy, later morning rain, in the afternoon partly cloudy, in the evening rain showers. The highest temperature 19 °C. Total rainfall 5.6 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Il Folletto, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.4 mm | 0.7 m/s3 km/h southwest |
1008 hPa | 98 % | 11 °C | 82 % | 0% | 40% | 68% | 19% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
1.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north |
1008 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1008 hPa | 59 % | 9 °C | 21 % | 0% | 9% | 14% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
4.2 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1007 hPa | 71 % | 10 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
Il Folletto, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.6971; 10.4924
Time zone: Europe / Rome
Population: 52
Altitude: 87 m
The administrative part:
- Emilia-Romagna, Bologna
- Reggio Emilia, Reggio nell'Emilia
Something wrong, something missing?
Weather Il Folletto, Republic of Italy. Weather forecast Il Folletto.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Il Folletto is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Il Folletto
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 8:21 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:15 pm | 14:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:36 am | 8:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:58 am | 9:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:14 am | 10:17 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:20 pm | 04/30/2026 5:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |