Weather Guglionesi weekend
Weather forecast for Guglionesi for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear. Sunday during the day morning partly cloudy, later morning clear.
Friday, May 1
13 / 10°C
| 1.0 mm | 35 km/h |
| 10 °C | 8 °C | 2 am | |
| 10 °C | 6 °C | 8 am | |
| 13 °C | 9 °C | 2 pm | |
| 11 °C | 8 °C | 8 pm |
sunrise 5:56 am
sunset 7:59 pm
HOURLY
sunset 7:59 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Guglionesi, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| light rain showers | 10 °C 8 °C |
0.7 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1020 hPa | 67 % | 4 °C | 53 % | 0% | 5% | 51% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.3 mm | 7.8 m/s28 km/h north |
1020 hPa | 51 % | 0 °C | 26 % | 0% | 0% | 26% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h north-northwest |
1020 hPa | 44 % | 1 °C | 43 % | 0% | 38% | 40% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northwest |
1020 hPa | 52 % | 1 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1021 hPa | 51 % | 0 °C | 37 % | 0% | 9% | 36% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.4 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northwest |
1021 hPa | 60 % | 5 °C | 15 % | 0% | 4% | 14% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north |
1021 hPa | 52 % | 4 °C | 36 % | 0% | 6% | 35% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1020 hPa | 59 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Guglionesi, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 41.9209; 14.9160
Time zone: Europe / Rome
Population: 4 844
Altitude: 311 m
The administrative part:
- Molise, Campobasso
- Campobasso, Campobasso
Something wrong, something missing?
Weather Guglionesi, Republic of Italy. Weather forecast Guglionesi.
Guglionesi - weather nearby - bigger cities
Guglionesi - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Guglionesi is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Guglionesi
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 7:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:57 pm | 14:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:25 am | 8:30 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:49 am | 9:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:08 am | 9:47 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:02 pm | 05/01/2026 5:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |