Weather Gualdo tomorrow
| 17 °C | 15 °C | 9 am | |
| 20 °C | 17 °C | 12 pm | |
| 21 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 11 °C | 9 pm |
sunrise 6:11 am
sunset 8:20 pm
HOURLY
sunset 8:20 pm
Weather forecast Gualdo April 30, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning clear. The highest temperature 21 °C. At night clear. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gualdo, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1016 hPa | 65 % | 8 °C | 11 % | 0% | 0% | 7% | 4% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1017 hPa | 72 % | 9 °C | 19 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1017 hPa | 77 % | 9 °C | 29 % | 0% | 0% | 28% | 1% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1017 hPa | 79 % | 9 °C | 16 % | 0% | 0% | 15% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1017 hPa | 80 % | 8 °C | 24 % | 0% | 2% | 21% | 1% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1018 hPa | 80 % | 9 °C | 23 % | 0% | 5% | 18% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1018 hPa | 80 % | 9 °C | 34 % | 0% | 14% | 22% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east |
1018 hPa | 73 % | 9 °C | 48 % | 0% | 33% | 24% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east |
1019 hPa | 62 % | 8 °C | 18 % | 0% | 10% | 8% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east-northeast |
1019 hPa | 54 % | 7 °C | 10 % | 0% | 7% | 3% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east-northeast |
1020 hPa | 45 % | 6 °C | 5 % | 0% | 3% | 2% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east-northeast |
1020 hPa | 37 % | 4 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east-northeast |
1020 hPa | 32 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-northeast |
1021 hPa | 29 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-northeast |
1020 hPa | 26 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east-northeast |
1020 hPa | 25 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-northeast |
1020 hPa | 25 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east-northeast |
1020 hPa | 24 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1020 hPa | 23 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east |
1020 hPa | 24 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1021 hPa | 28 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1021 hPa | 33 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1022 hPa | 37 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1023 hPa | 42 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1023 hPa | 45 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1023 hPa | 45 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1024 hPa | 41 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1023 hPa | 42 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1023 hPa | 44 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1023 hPa | 47 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1024 hPa | 49 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1024 hPa | 51 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1024 hPa | 50 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1024 hPa | 23 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1023 hPa | 30 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Gualdo, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 43.8972; 10.3588
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Gualdo, Republic of Italy. Weather forecast Gualdo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gualdo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gualdo
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 8:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:15 pm | 14:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:39 am | 8:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:01 am | 9:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:19 am | 10:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:19 pm | 04/30/2026 5:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |