Weather Grillara today
Weather forecast Grillara April 28, 2026
During the day morning clear, in the afternoon overcast. The highest temperature 21 °C. At night rain showers. The lowest temperature 13 °C. Total rainfall 1.6 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Grillara, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1016 hPa | 89 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1015 hPa | 88 % | 12 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1014 hPa | 58 % | 12 °C | 100 % | 0% | 1% | 1% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1014 hPa | 80 % | 12 °C | 98 % | 0% | 0% | 28% | 98% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain showers | 13 °C 13 °C |
1.6 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1015 hPa | 90 % | 11 °C | 83 % | 0% | 13% | 82% | 8% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1016 hPa | 87 % | 12 °C | 100 % | 0% | 1% | 79% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.4 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1017 hPa | 67 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1017 hPa | 76 % | 9 °C | 53 % | 0% | 0% | 47% | 18% | |
Grillara, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.9817; 12.1914
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Grillara, Republic of Italy. Weather forecast Grillara.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Grillara is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Grillara
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Grillara
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:05 am | 8:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:08 pm | 14:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 8:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:54 am | 9:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:10 am | 10:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:58 pm | 04/28/2026 4:30 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |