Weather Gleris today
| 18 °C | 16 °C | 9 am | |
| 18 °C | 16 °C | 12 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 5:58 am
sunset 8:13 pm
HOURLY
sunset 8:13 pm
Weather forecast Gleris April 29, 2026
During the day overcast, in the afternoon light rain. The highest temperature 18 °C. Total rainfall 1.0 mm. At night clear. The lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gleris, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1015 hPa | 60 % | 8 °C | 70 % | 0% | 0% | 48% | 43% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1016 hPa | 64 % | 9 °C | 71 % | 0% | 0% | 19% | 63% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1015 hPa | 67 % | 9 °C | 64 % | 0% | 0% | 19% | 55% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1015 hPa | 71 % | 9 °C | 78 % | 0% | 0% | 26% | 71% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1015 hPa | 73 % | 9 °C | 83 % | 0% | 1% | 35% | 74% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1015 hPa | 72 % | 9 °C | 96 % | 0% | 0% | 75% | 84% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1015 hPa | 70 % | 9 °C | 92 % | 0% | 0% | 28% | 89% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1015 hPa | 67 % | 8 °C | 97 % | 0% | 0% | 59% | 95% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1016 hPa | 61 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 85% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1016 hPa | 55 % | 8 °C | 99 % | 0% | 3% | 95% | 93% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1017 hPa | 52 % | 7 °C | 100 % | 0% | 4% | 98% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1017 hPa | 51 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 97% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1017 hPa | 53 % | 8 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1017 hPa | 57 % | 8 °C | 100 % | 0% | 7% | 95% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1018 hPa | 58 % | 8 °C | 100 % | 0% | 4% | 98% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1018 hPa | 56 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 98% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1018 hPa | 55 % | 7 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 16 °C 14 °C |
0.4 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1018 hPa | 57 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 15 °C 14 °C |
0.3 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1017 hPa | 63 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 97% | |
| 7 PM
1 PM
| light rain | 14 °C 12 °C |
0.2 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1017 hPa | 65 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1018 hPa | 64 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1019 hPa | 60 % | 6 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1019 hPa | 56 % | 5 °C | 100 % | 0% | 3% | 90% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1020 hPa | 57 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 57% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1020 hPa | 56 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 77% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1021 hPa | 53 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 41% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1021 hPa | 50 % | 3 °C | 96 % | 0% | 0% | 7% | 96% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1021 hPa | 49 % | 2 °C | 9 % | 0% | 0% | 9% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east |
1022 hPa | 47 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east |
1022 hPa | 37 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1022 hPa | 38 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1023 hPa | 44 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1024 hPa | 43 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east |
1024 hPa | 31 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east |
1025 hPa | 25 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 16 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east |
1025 hPa | 24 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 17 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east |
1025 hPa | 22 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east |
1024 hPa | 22 % | -4 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-southeast |
1024 hPa | 22 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-southeast |
1024 hPa | 21 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h southeast |
1023 hPa | 21 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 18 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southeast |
1023 hPa | 22 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h southeast |
1023 hPa | 23 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1023 hPa | 25 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1023 hPa | 29 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Gleris, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 45.8960; 12.8749
Time zone: Europe / Rome
Population: 579
Altitude: 23 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Gleris, Republic of Italy. Weather forecast Gleris.
Gleris - weather nearby - bigger cities
Gleris - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gleris is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Gleris
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Gleris
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:58 am | 8:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:05 pm | 14:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:25 am | 8:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:45 am | 9:27 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4 am | 10:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:04 pm | 04/29/2026 4:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |