Weather Gizzeria today
| 20 °C | 20 °C | 9 am | |
| 24 °C | 23 °C | 12 pm | |
| 24 °C | 24 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 18 °C | 9 pm |
sunrise 6:00 am
sunset 7:45 pm
HOURLY
sunset 7:45 pm
Weather forecast Gizzeria April 28, 2026
During the day morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 24 °C. At night the lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gizzeria, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1017 hPa | 79 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1017 hPa | 79 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1016 hPa | 81 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1016 hPa | 83 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1016 hPa | 80 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1016 hPa | 79 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1016 hPa | 78 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1016 hPa | 76 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1016 hPa | 78 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1016 hPa | 52 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1016 hPa | 46 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1016 hPa | 42 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1016 hPa | 36 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1016 hPa | 35 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1016 hPa | 39 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1015 hPa | 43 % | 10 °C | 21 % | 0% | 5% | 19% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 46 % | 11 °C | 28 % | 0% | 13% | 21% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 53 % | 12 °C | 19 % | 0% | 4% | 17% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1015 hPa | 62 % | 14 °C | 11 % | 0% | 1% | 10% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1015 hPa | 76 % | 15 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h northeast |
1015 hPa | 79 % | 14 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1016 hPa | 78 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1016 hPa | 74 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1016 hPa | 78 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1016 hPa | 83 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1016 hPa | 82 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1015 hPa | 81 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1015 hPa | 76 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1015 hPa | 70 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1015 hPa | 65 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1015 hPa | 62 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1015 hPa | 59 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1015 hPa | 62 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1016 hPa | 41 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 38 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1016 hPa | 37 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1016 hPa | 35 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1015 hPa | 35 % | 8 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southwest |
1015 hPa | 35 % | 8 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1015 hPa | 33 % | 7 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1015 hPa | 34 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1015 hPa | 36 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1014 hPa | 40 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1014 hPa | 53 % | 10 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1014 hPa | 58 % | 9 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1015 hPa | 57 % | 8 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1015 hPa | 57 % | 7 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1015 hPa | 58 % | 7 °C | 10 % | 0% | 0% | 7% | 2% | |
Gizzeria, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 38.9803; 16.2067
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Gizzeria, Republic of Italy. Weather forecast Gizzeria.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gizzeria is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Gizzeria
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Gizzeria
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6 am | 7:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:52 pm | 13:44 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 8:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:58 am | 8:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:21 am | 9:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:44 pm | 04/28/2026 4:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |