Weather Ghirla tomorrow
Weather forecast Ghirla April 30, 2026
During the day morning partly cloudy, in the afternoon clear, in the evening partly cloudy. The highest temperature 19 °C. At night rain showers. The lowest temperature 10 °C. Total rainfall 1.6 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ghirla, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1010 hPa | 60 % | 3 °C | 36 % | 0% | 0% | 36% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1010 hPa | 70 % | 5 °C | 19 % | 0% | 18% | 8% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1007 hPa | 49 % | 7 °C | 6 % | 0% | 3% | 3% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h northwest |
1005 hPa | 67 % | 10 °C | 17 % | 0% | 13% | 6% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain showers | 11 °C 11 °C |
1.6 mm | 0.2 m/s1 km/h north-northeast |
1007 hPa | 86 % | 9 °C | 52 % | 0% | 15% | 48% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
3.2 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1008 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 0% | |
Ghirla, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 45.9251; 8.8218
Time zone: Europe / Rome
Population: 777
Altitude: 475 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Ghirla, Republic of Italy. Weather forecast Ghirla.
Ghirla - weather nearby - bigger cities
Ghirla - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ghirla is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ghirla
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:13 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:21 pm | 14:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:39 am | 9:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:59 am | 9:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:14 am | 10:31 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:29 pm | 04/30/2026 5:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |