Weather Genzianella today
Weather forecast Genzianella April 28, 2026
During the day the highest temperature 15 °C. At night rain. The lowest temperature 15 °C. Total rainfall 2.4 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Genzianella, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 9 PM
3 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.5 mm | 0.8 m/s3 km/h west |
1017 hPa | 98 % | 14 °C | 100 % | 1% | 20% | 100% | 99% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.3 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northwest |
1017 hPa | 96 % | 14 °C | 100 % | 0% | 75% | 98% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| light rain | 15 °C 16 °C |
0.2 mm | 0.4 m/s1 km/h northwest |
1018 hPa | 94 % | 13 °C | 100 % | 0% | 57% | 100% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.5 mm | 0.5 m/s2 km/h west |
1018 hPa | 89 % | 13 °C | 100 % | 0% | 32% | 99% | 96% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.5 mm | 0.2 m/s1 km/h south-southwest |
1018 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 50% | 100% | 46% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 14 °C 15 °C |
0.2 mm | 0.5 m/s2 km/h east-northeast |
1017 hPa | 90 % | 12 °C | 96 % | 0% | 12% | 96% | 36% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.3 mm | 0.5 m/s2 km/h northwest |
1017 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 26% | 100% | 49% | |
| 4 AM
10 PM
| light rain | 14 °C 15 °C |
0.1 mm | 0.4 m/s1 km/h southwest |
1017 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 86% | 99% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.3 mm | 0.3 m/s1 km/h south-southwest |
1017 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.8 mm | 0.5 m/s2 km/h northwest |
1017 hPa | 89 % | 12 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.7 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southwest |
1017 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.6 mm | 0.5 m/s2 km/h south |
1017 hPa | 94 % | 13 °C | 100 % | 0% | 96% | 99% | 98% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.6 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1017 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 89% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.7 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1018 hPa | 95 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 6% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.4 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1018 hPa | 87 % | 13 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 1% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1018 hPa | 85 % | 12 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 3% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1018 hPa | 80 % | 11 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 39% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1018 hPa | 78 % | 11 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 14% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.6 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1018 hPa | 80 % | 11 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 41% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
1.2 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1018 hPa | 84 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 97% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.5 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1018 hPa | 97 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 98% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1018 hPa | 97 % | 13 °C | 97 % | 0% | 3% | 90% | 84% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1019 hPa | 94 % | 13 °C | 54 % | 0% | 7% | 43% | 21% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northwest |
1019 hPa | 97 % | 12 °C | 25 % | 0% | 12% | 8% | 7% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h northwest |
1019 hPa | 94 % | 10 °C | 24 % | 0% | 17% | 7% | 3% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1020 hPa | 93 % | 9 °C | 7 % | 0% | 5% | 2% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1020 hPa | 92 % | 9 °C | 4 % | 0% | 2% | 2% | 0% | |
Genzianella, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 46.4083; 11.2120
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Genzianella, Republic of Italy. Weather forecast Genzianella.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Genzianella is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Genzianella
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Genzianella
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:05 am | 8:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:12 pm | 14:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 8:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:52 am | 9:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 10:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:02 pm | 04/28/2026 4:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |