Weather Gabella week
Weather forecast for Gabella for this and next week.
Friday, May 1
19 / 8°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 8 °C | 6 °C | 7 am | |
| 12 °C | 11 °C | 8 am | |
| 19 °C | 17 °C | 2 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 8 pm |
sunrise 5:56 am
sunset 7:47 pm
HOURLY
sunset 7:47 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gabella, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1017 hPa | 74 % | 9 °C | 57 % | 3% | 52% | 48% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1017 hPa | 70 % | 7 °C | 58 % | 0% | 52% | 28% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1017 hPa | 68 % | 6 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1017 hPa | 71 % | 5 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1017 hPa | 75 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1017 hPa | 80 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1017 hPa | 85 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1017 hPa | 84 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1017 hPa | 72 % | 7 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1017 hPa | 28 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1019 hPa | 51 % | 2 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1022 hPa | 85 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h northeast |
1022 hPa | 78 % | 7 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1021 hPa | 45 % | 4 °C | 43 % | 0% | 3% | 42% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1021 hPa | 83 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Gabella, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 38.9827; 16.2743
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Gabella, Republic of Italy. Weather forecast Gabella.
Gabella - weather nearby - bigger cities
Gabella - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gabella is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gabella
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 7:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:51 pm | 13:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:27 am | 8:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:53 am | 8:51 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:16 am | 9:28 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:51 pm | 05/01/2026 5:23 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |