Weather Corte Centrale, Veneto long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Corte Centrale, Veneto for ten days.
Sunday, May 3
21 / 12°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
| 12 °C | 11 °C | 2 am | |
| 15 °C | 15 °C | 8 am | |
| 21 °C | 21 °C | 2 pm | |
| 18 °C | 17 °C | 8 pm |
sunrise 5:56 am
sunset 8:19 pm
HOURLY
sunset 8:19 pm
|
|
|
|
Weather forecast Corte Centrale, Veneto, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1020 hPa | 76 % | 7 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1019 hPa | 68 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1018 hPa | 48 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1015 hPa | 57 % | 9 °C | 99 % | 0% | 0% | 2% | 99% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1016 hPa | 82 % | 10 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1016 hPa | 87 % | 12 °C | 76 % | 0% | 0% | 2% | 75% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1016 hPa | 54 % | 12 °C | 93 % | 0% | 0% | 1% | 93% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.2 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southeast |
1014 hPa | 44 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 18% | 100% | |
Corte Centrale, Veneto, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 45.1667; 12.2500
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Corte Centrale, Veneto, Republic of Italy. Weather forecast Corte Centrale, Veneto.
Corte Centrale, Veneto - weather nearby - bigger cities
Corte Centrale, Veneto - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Corte Centrale, Veneto is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Corte Centrale, Veneto
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:07 pm | 14:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:23 am | 8:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:43 am | 9:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:58 am | 10:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:36 pm | 05/03/2026 6:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |