Weather Cornizzai week
Weather forecast for Cornizzai for this and next week.
Thursday, Apr 30
21 / 12°C
| 12.7 mm | 4 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Cornizzai, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1011 hPa | 77 % | 7 °C | 17 % | 0% | 10% | 11% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1010 hPa | 72 % | 8 °C | 96 % | 0% | 11% | 96% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 20 °C 19 °C |
1.1 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1008 hPa | 46 % | 7 °C | 67 % | 0% | 50% | 49% | 7% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain showers | 17 °C 18 °C |
11.6 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1007 hPa | 76 % | 12 °C | 70 % | 0% | 0% | 60% | 36% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.6 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1009 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.1 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1009 hPa | 72 % | 8 °C | 96 % | 0% | 75% | 86% | 0% | |
Cornizzai, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 45.8558; 12.5847
Time zone: Europe / Rome
Altitude: 14 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Cornizzai, Republic of Italy. Weather forecast Cornizzai.
Cornizzai - weather nearby - bigger cities
Cornizzai - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cornizzai is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Cornizzai
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:58 am | 8:16 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:06 pm | 14:17 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:24 am | 8:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:45 am | 9:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:59 am | 10:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:13 pm | 04/30/2026 5:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |