Weather Copanello today
Weather forecast Copanello April 29, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later cloudy, in the evening initially cloudy, later overcast. The highest temperature 21 °C. At night rain showers. The lowest temperature 14 °C. Total rainfall 1.0 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Copanello, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west |
1010 hPa | 49 % | 3 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1009 hPa | 48 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southeast |
1008 hPa | 58 % | 12 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1008 hPa | 83 % | 14 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain showers | 15 °C 14 °C |
1.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1009 hPa | 58 % | 6 °C | 71 % | 0% | 0% | 63% | 22% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h west |
1010 hPa | 58 % | 9 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-southeast |
1012 hPa | 49 % | 9 °C | 5 % | 0% | 3% | 4% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain showers | 16 °C 16 °C |
6.3 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1012 hPa | 76 % | 11 °C | 60 % | 0% | 3% | 35% | 40% | |
Copanello, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 38.7610; 16.5674
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Copanello, Republic of Italy. Weather forecast Copanello.
Copanello - weather nearby - bigger cities
Copanello - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Copanello is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Copanello
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Copanello
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:58 am | 7:44 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:51 pm | 13:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:29 am | 8:13 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:55 am | 8:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:19 am | 9:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:45 pm | 04/29/2026 4:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |