Weather Contrada Canalcalmo the day after tomorrow
Weather forecast Contrada Canalcalmo April 30, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning clear. The highest temperature 18 °C. At night clear. The lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Contrada Canalcalmo, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 10.8 m/s39 km/h northeast |
1020 hPa | 62 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 94% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 10.3 m/s37 km/h northeast |
1020 hPa | 62 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 74% | 99% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 10.6 m/s38 km/h northeast |
1020 hPa | 61 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 25% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 12.5 m/s45 km/h east-northeast |
1021 hPa | 59 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 8% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 13.6 m/s49 km/h east-northeast |
1021 hPa | 53 % | 5 °C | 49 % | 0% | 0% | 4% | 46% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 13.4 m/s48 km/h east-northeast |
1022 hPa | 53 % | 4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 12.8 m/s46 km/h east-northeast |
1022 hPa | 50 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 13.1 m/s47 km/h east-northeast |
1023 hPa | 48 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 13.3 m/s48 km/h east-northeast |
1023 hPa | 48 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 13.8 m/s50 km/h east-northeast |
1024 hPa | 48 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 13.1 m/s47 km/h east-northeast |
1025 hPa | 47 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 12.5 m/s45 km/h east-northeast |
1025 hPa | 46 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 16 °C 12 °C |
0.0 mm | 11.8 m/s42 km/h east-northeast |
1025 hPa | 44 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 16 °C 12 °C |
0.0 mm | 10.9 m/s39 km/h east-northeast |
1025 hPa | 41 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 17 °C 13 °C |
0.0 mm | 10.2 m/s37 km/h east-northeast |
1024 hPa | 38 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 9.9 m/s36 km/h east |
1024 hPa | 37 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h east |
1023 hPa | 38 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h east |
1023 hPa | 39 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-northeast |
1023 hPa | 41 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east-northeast |
1023 hPa | 40 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east-northeast |
1023 hPa | 45 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east-northeast |
1026 hPa | 49 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1027 hPa | 64 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1026 hPa | 45 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1024 hPa | 48 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Contrada Canalcalmo, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 45.5855; 12.6410
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Contrada Canalcalmo, Republic of Italy. Weather forecast Contrada Canalcalmo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Contrada Canalcalmo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Contrada Canalcalmo
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:58 am | 8:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:06 pm | 14:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:25 am | 8:48 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:46 am | 9:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4 am | 10:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:12 pm | 04/30/2026 5:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |