Weather Comèlico Superiore today
Weather forecast Comèlico Superiore April 28, 2026
During the day morning fog, later morning rain. The highest temperature 13 °C. Total rainfall 8.8 mm. At night rain. The lowest temperature 3 °C. Total rainfall 2.7 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Comèlico Superiore, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1018 hPa | 94 % | 5 °C | 100 % | 1% | 4% | 3% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1018 hPa | 96 % | 5 °C | 100 % | 10% | 32% | 13% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1018 hPa | 97 % | 5 °C | 100 % | 14% | 43% | 16% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1018 hPa | 99 % | 4 °C | 100 % | 91% | 93% | 20% | 99% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1017 hPa | 99 % | 3 °C | 100 % | 100% | 99% | 13% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1017 hPa | 99 % | 2 °C | 100 % | 100% | 100% | 4% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| fog | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1017 hPa | 98 % | 2 °C | 100 % | 100% | 100% | 3% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1017 hPa | 98 % | 4 °C | 100 % | 99% | 99% | 3% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1017 hPa | 95 % | 6 °C | 99 % | 18% | 78% | 5% | 96% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1017 hPa | 79 % | 7 °C | 99 % | 0% | 52% | 11% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.3 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1016 hPa | 67 % | 6 °C | 100 % | 0% | 28% | 89% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1016 hPa | 65 % | 6 °C | 100 % | 0% | 49% | 86% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.9 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1016 hPa | 63 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 95% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.6 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1017 hPa | 74 % | 6 °C | 100 % | 0% | 92% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1017 hPa | 81 % | 7 °C | 100 % | 0% | 78% | 100% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.5 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1016 hPa | 70 % | 7 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
2.9 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1016 hPa | 72 % | 7 °C | 100 % | 0% | 39% | 99% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.3 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1017 hPa | 82 % | 7 °C | 100 % | 0% | 78% | 99% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.5 mm | 0.6 m/s2 km/h northeast |
1017 hPa | 89 % | 7 °C | 100 % | 0% | 46% | 100% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.5 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1017 hPa | 95 % | 8 °C | 100 % | 0% | 95% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.6 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1017 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 99% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.5 mm | 0.6 m/s2 km/h west-northwest |
1017 hPa | 97 % | 7 °C | 100 % | 0% | 87% | 100% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.2 mm | 0.6 m/s2 km/h west-southwest |
1018 hPa | 97 % | 7 °C | 100 % | 1% | 42% | 100% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.1 mm | 0.5 m/s2 km/h west-southwest |
1018 hPa | 97 % | 7 °C | 100 % | 3% | 30% | 100% | 90% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 7 °C 6 °C |
0.2 mm | 0.4 m/s1 km/h southwest |
1018 hPa | 98 % | 6 °C | 100 % | 17% | 34% | 100% | 97% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.3 mm | 0.5 m/s2 km/h west-southwest |
1018 hPa | 97 % | 6 °C | 100 % | 0% | 19% | 100% | 96% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.4 mm | 0.7 m/s3 km/h west-northwest |
1018 hPa | 97 % | 6 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 98% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.4 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1018 hPa | 97 % | 6 °C | 100 % | 0% | 36% | 100% | 93% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.4 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southeast |
1018 hPa | 96 % | 6 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 76% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.4 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1018 hPa | 95 % | 6 °C | 100 % | 0% | 60% | 100% | 59% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.5 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1018 hPa | 93 % | 5 °C | 100 % | 0% | 83% | 100% | 66% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.5 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1018 hPa | 93 % | 5 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 43% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.3 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1019 hPa | 94 % | 6 °C | 100 % | 0% | 95% | 100% | 25% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.5 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1019 hPa | 96 % | 6 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 89% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.5 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1019 hPa | 96 % | 6 °C | 100 % | 0% | 81% | 100% | 90% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.4 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1019 hPa | 87 % | 6 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 95% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.5 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1019 hPa | 82 % | 6 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 93% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.3 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1018 hPa | 81 % | 6 °C | 100 % | 0% | 32% | 100% | 97% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1018 hPa | 77 % | 5 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 99% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1017 hPa | 71 % | 5 °C | 100 % | 0% | 38% | 100% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.3 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1017 hPa | 64 % | 4 °C | 100 % | 0% | 35% | 100% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
1.3 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1017 hPa | 63 % | 4 °C | 100 % | 0% | 30% | 100% | 99% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.5 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1017 hPa | 77 % | 5 °C | 97 % | 0% | 8% | 93% | 94% | |
| 7 PM
1 PM
| light rain showers | 9 °C 8 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1017 hPa | 79 % | 5 °C | 57 % | 0% | 32% | 35% | 17% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain showers | 7 °C 6 °C |
0.2 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1018 hPa | 87 % | 5 °C | 20 % | 0% | 14% | 6% | 2% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1019 hPa | 88 % | 4 °C | 12 % | 0% | 7% | 6% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1020 hPa | 88 % | 3 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1021 hPa | 89 % | 2 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
Comèlico Superiore, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 46.6081; 12.4778
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Comèlico Superiore, Republic of Italy. Weather forecast Comèlico Superiore.
Comèlico Superiore - weather nearby - bigger cities
Comèlico Superiore - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Comèlico Superiore is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Comèlico Superiore
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Comèlico Superiore
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6 am | 8:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:07 pm | 14:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:26 am | 8:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:46 am | 9:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4 am | 10:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:56 pm | 04/28/2026 4:29 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |