Weather Colomban long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Colomban for ten days.
Wednesday, Apr 29
22 / 14°C
| 1.2 mm | 22 km/h |
| 18 °C | 18 °C | 9 am | |
| 21 °C | 20 °C | 12 pm | |
| 21 °C | 19 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 6:05 am
sunset 8:16 pm
HOURLY
sunset 8:16 pm
|
|
|
|
Weather forecast Colomban, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1016 hPa | 87 % | 13 °C | 33 % | 0% | 0% | 17% | 19% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1016 hPa | 88 % | 13 °C | 22 % | 0% | 0% | 13% | 10% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1015 hPa | 88 % | 12 °C | 10 % | 0% | 0% | 9% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1015 hPa | 84 % | 12 °C | 75 % | 0% | 0% | 10% | 71% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1015 hPa | 79 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1015 hPa | 80 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1015 hPa | 78 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 6% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1016 hPa | 74 % | 10 °C | 99 % | 0% | 0% | 7% | 98% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1016 hPa | 69 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1016 hPa | 64 % | 11 °C | 96 % | 0% | 0% | 3% | 96% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1016 hPa | 57 % | 11 °C | 99 % | 0% | 0% | 4% | 99% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1016 hPa | 50 % | 9 °C | 100 % | 0% | 2% | 22% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1017 hPa | 46 % | 9 °C | 100 % | 0% | 2% | 23% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1016 hPa | 45 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 17% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1016 hPa | 44 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 8% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1016 hPa | 45 % | 8 °C | 96 % | 0% | 0% | 12% | 96% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1016 hPa | 47 % | 8 °C | 21 % | 0% | 0% | 11% | 11% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east-northeast |
1016 hPa | 49 % | 9 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-northeast |
1016 hPa | 51 % | 8 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h northeast |
1017 hPa | 53 % | 8 °C | 44 % | 0% | 3% | 43% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1017 hPa | 59 % | 8 °C | 44 % | 0% | 0% | 43% | 3% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1018 hPa | 65 % | 8 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 7% | |
| 10 PM
4 PM
| light rain | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 5.9 m/s21 km/h northeast |
1019 hPa | 70 % | 9 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 46% | |
| 11 PM
5 PM
| heavy rain | 14 °C 13 °C |
1.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1020 hPa | 73 % | 9 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 84% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1020 hPa | 88 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1021 hPa | 79 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1021 hPa | 69 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 95% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1021 hPa | 62 % | 6 °C | 11 % | 0% | 0% | 1% | 9% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1021 hPa | 59 % | 5 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east-northeast |
1022 hPa | 55 % | 4 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east-northeast |
1022 hPa | 52 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east-northeast |
1023 hPa | 52 % | 2 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-northeast |
1024 hPa | 50 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east-northeast |
1024 hPa | 47 % | 2 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-northeast |
1025 hPa | 43 % | 1 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h east-northeast |
1025 hPa | 40 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east-northeast |
1025 hPa | 37 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east-northeast |
1025 hPa | 31 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 17 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east-northeast |
1025 hPa | 28 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1025 hPa | 27 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east |
1024 hPa | 27 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1024 hPa | 28 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1023 hPa | 30 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1024 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1024 hPa | 50 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1025 hPa | 50 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1026 hPa | 53 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h southeast |
1026 hPa | 56 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Colomban, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 45.0604; 11.7068
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Colomban, Republic of Italy. Weather forecast Colomban.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Colomban is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Colomban
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:05 am | 8:16 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:10 pm | 14:11 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 8:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:53 am | 9:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:09 am | 10:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:08 pm | 04/29/2026 4:49 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |