Weather Collefegato the day after tomorrow
Weather forecast Collefegato April 30, 2026
During the day morning fog, later morning rain, in the afternoon cloudy, in the evening clear. The highest temperature 12 °C. Total rainfall 1.2 mm. At night the lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Collefegato, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1016 hPa | 92 % | 9 °C | 46 % | 37% | 40% | 0% | 8% | |
| 1 AM
7 PM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1017 hPa | 94 % | 9 °C | 55 % | 46% | 51% | 0% | 4% | |
| 2 AM
8 PM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1017 hPa | 96 % | 9 °C | 96 % | 50% | 57% | 0% | 92% | |
| 3 AM
9 PM
| fog | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1017 hPa | 94 % | 9 °C | 81 % | 56% | 66% | 7% | 19% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1017 hPa | 93 % | 8 °C | 76 % | 65% | 75% | 7% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| fog | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1018 hPa | 96 % | 8 °C | 82 % | 68% | 78% | 21% | 5% | |
| 6 AM
12 AM
| fog | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1018 hPa | 98 % | 9 °C | 100 % | 78% | 91% | 100% | 87% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1019 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 14% | 50% | 100% | 40% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
1.2 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1019 hPa | 82 % | 8 °C | 100 % | 7% | 50% | 99% | 46% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1021 hPa | 63 % | 5 °C | 72 % | 0% | 71% | 3% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1023 hPa | 72 % | 3 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1025 hPa | 88 % | 1 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1026 hPa | 69 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1024 hPa | 43 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1025 hPa | 60 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Collefegato, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 42.1948; 13.2484
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Collefegato, Republic of Italy. Weather forecast Collefegato.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Collefegato is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Collefegato
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:03 am | 8:05 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 14:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 8:36 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:56 am | 9:12 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:16 am | 9:53 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:05 pm | 04/30/2026 5:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |