Weather Colfari weekend
Weather forecast for Colfari for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning clear, in the afternoon initially clear, later overcast, in the evening initially overcast, later clear. Sunday during the day morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy.
Friday, May 1
17 / 12°C
| 0.0 mm | 27 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Colfari, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h northwest |
1019 hPa | 63 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h northwest |
1019 hPa | 62 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h northwest |
1019 hPa | 62 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 9.2 m/s33 km/h northwest |
1019 hPa | 64 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h northwest |
1018 hPa | 65 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 10.2 m/s37 km/h northwest |
1018 hPa | 63 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 10.3 m/s37 km/h north-northwest |
1019 hPa | 61 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 10.5 m/s38 km/h north-northwest |
1019 hPa | 59 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 11.0 m/s40 km/h north-northwest |
1020 hPa | 56 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h north |
1020 hPa | 33 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north |
1021 hPa | 45 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h northwest |
1022 hPa | 58 % | 4 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.1 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northwest |
1023 hPa | 57 % | 4 °C | 10 % | 0% | 7% | 6% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1022 hPa | 41 % | 3 °C | 99 % | 0% | 10% | 99% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1021 hPa | 45 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Colfari, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 39.9615; 16.6214
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Colfari, Republic of Italy. Weather forecast Colfari.
Colfari - weather nearby - bigger cities
Colfari - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Colfari is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Colfari
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:53 am | 7:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:50 pm | 13:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:23 am | 8:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:49 am | 8:53 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:10 am | 9:31 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:51 pm | 05/01/2026 5:19 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |