Weather Codemondo long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Codemondo for ten days.
Monday, May 4
23 / 14°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 15 °C | 13 °C | 2 am | |
| 14 °C | 13 °C | 8 am | |
| 23 °C | 21 °C | 2 pm | |
| 21 °C | 20 °C | 8 pm |
sunrise 6:03 am
sunset 8:26 pm
HOURLY
sunset 8:26 pm
|
|
|
|
Weather forecast Codemondo, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1016 hPa | 57 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1016 hPa | 70 % | 8 °C | 19 % | 0% | 0% | 7% | 13% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1014 hPa | 33 % | 5 °C | 22 % | 0% | 0% | 22% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1012 hPa | 49 % | 9 °C | 43 % | 0% | 1% | 42% | 1% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1014 hPa | 75 % | 10 °C | 85 % | 0% | 0% | 31% | 78% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1014 hPa | 76 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 23 °C 23 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1012 hPa | 43 % | 9 °C | 34 % | 0% | 1% | 7% | 31% | |
| 8 PM
2 PM
| rain showers | 21 °C 21 °C |
4.7 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1010 hPa | 54 % | 11 °C | 46 % | 0% | 13% | 19% | 30% | |
Codemondo, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.6908; 10.5510
Time zone: Europe / Rome
Population: 1 244
Altitude: 98 m
The administrative part:
- Emilia-Romagna, Bologna
- Reggio Emilia, Reggio nell'Emilia
Something wrong, something missing?
Weather Codemondo, Republic of Italy. Weather forecast Codemondo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Codemondo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Codemondo
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:03 am | 8:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 14:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:30 am | 8:59 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:50 am | 9:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:05 am | 10:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:46 pm | 05/04/2026 7:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |