Weather Cima della Tavola today
| 12 °C | 12 °C | 9 am | |
| 14 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 6:04 am
sunset 8:23 pm
HOURLY
sunset 8:23 pm
Weather forecast Cima della Tavola April 29, 2026
During the day morning heavy rain, later morning rain, in the evening clear. The highest temperature 14 °C. Total rainfall 11.8 mm. At night the lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Cima della Tavola, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.3 mm | 0.2 m/s1 km/h east |
1018 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 40% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.5 mm | 0.4 m/s1 km/h east-northeast |
1018 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 43% | 100% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.7 mm | 0.4 m/s1 km/h east-northeast |
1017 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 61% | 100% | 93% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.9 mm | 0.4 m/s1 km/h east-northeast |
1017 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 89% | 100% | 71% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.7 mm | 0.5 m/s2 km/h northeast |
1017 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 87% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.7 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1017 hPa | 89 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 87% | |
| 6 AM
12 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1017 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.4 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1018 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 95% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.2 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1018 hPa | 84 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 32% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.8 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1019 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 37% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.6 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1019 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 3% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.4 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1019 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 0% | 64% | 100% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1019 hPa | 88 % | 11 °C | 100 % | 0% | 51% | 100% | 6% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.4 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1019 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 42% | 100% | 97% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.7 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1019 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 97% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.9 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1019 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 94% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.7 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1019 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 99% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.3 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1019 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1019 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 3% | 98% | 97% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1019 hPa | 94 % | 12 °C | 70 % | 0% | 43% | 63% | 7% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1019 hPa | 97 % | 12 °C | 71 % | 0% | 68% | 59% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1019 hPa | 92 % | 10 °C | 15 % | 0% | 11% | 5% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1020 hPa | 83 % | 9 °C | 9 % | 0% | 7% | 3% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1021 hPa | 77 % | 7 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1021 hPa | 73 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1022 hPa | 72 % | 5 °C | 1 % | 1% | 1% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1022 hPa | 74 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1022 hPa | 75 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1022 hPa | 77 % | 4 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1022 hPa | 78 % | 3 °C | 9 % | 7% | 9% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1022 hPa | 75 % | 2 °C | 21 % | 18% | 21% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1022 hPa | 70 % | 3 °C | 14 % | 10% | 14% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1023 hPa | 71 % | 5 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1023 hPa | 70 % | 7 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1023 hPa | 57 % | 6 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1022 hPa | 56 % | 7 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1021 hPa | 50 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1021 hPa | 45 % | 6 °C | 7 % | 0% | 7% | 7% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1020 hPa | 38 % | 5 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1019 hPa | 33 % | 4 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1019 hPa | 29 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1019 hPa | 26 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1019 hPa | 29 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1019 hPa | 40 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1021 hPa | 59 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1022 hPa | 63 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1023 hPa | 69 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h southeast |
1025 hPa | 75 % | 6 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
Cima della Tavola, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 46.6779; 10.9009
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Cima della Tavola, Republic of Italy. Weather forecast Cima della Tavola.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cima della Tavola is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Cima della Tavola
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Cima della Tavola
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:04 am | 8:23 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:13 pm | 14:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:30 am | 8:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:50 am | 9:38 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:03 am | 10:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:12 pm | 04/29/2026 4:51 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |