Weather Chiavicone the day after tomorrow
| 14 °C | 12 °C | 9 am | |
| 18 °C | 16 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 17 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 11 °C | 9 pm |
sunrise 6:09 am
sunset 8:22 pm
HOURLY
sunset 8:22 pm
Weather forecast Chiavicone April 30, 2026
During the day morning cloudy, later morning clear. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night clear. The lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Chiavicone, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-southeast |
1020 hPa | 54 % | 6 °C | 70 % | 0% | 15% | 68% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 15 °C 13 °C |
0.8 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1020 hPa | 58 % | 7 °C | 98 % | 0% | 15% | 96% | 15% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain showers | 14 °C 13 °C |
0.1 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1021 hPa | 70 % | 8 °C | 84 % | 0% | 0% | 83% | 3% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1021 hPa | 75 % | 9 °C | 98 % | 0% | 13% | 97% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1021 hPa | 78 % | 9 °C | 13 % | 0% | 7% | 12% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1021 hPa | 81 % | 9 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1022 hPa | 82 % | 8 °C | 43 % | 0% | 43% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1022 hPa | 73 % | 7 °C | 95 % | 0% | 95% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1023 hPa | 67 % | 7 °C | 73 % | 0% | 73% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1023 hPa | 57 % | 6 °C | 9 % | 0% | 9% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1024 hPa | 50 % | 5 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-southeast |
1024 hPa | 46 % | 5 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1024 hPa | 40 % | 4 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1024 hPa | 35 % | 3 °C | 25 % | 0% | 9% | 25% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1023 hPa | 33 % | 3 °C | 9 % | 0% | 6% | 4% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east |
1023 hPa | 31 % | 2 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east |
1023 hPa | 31 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1022 hPa | 29 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1022 hPa | 26 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1022 hPa | 25 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1023 hPa | 23 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1024 hPa | 23 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1025 hPa | 31 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1025 hPa | 41 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1026 hPa | 43 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1026 hPa | 43 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1026 hPa | 45 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1027 hPa | 56 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1026 hPa | 28 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1024 hPa | 31 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Chiavicone, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.7364; 10.4390
Time zone: Europe / Rome
Population: 29
Altitude: 71 m
The administrative part:
- Emilia-Romagna, Bologna
- Reggio Emilia, Reggio nell'Emilia
Something wrong, something missing?
Weather Chiavicone, Republic of Italy. Weather forecast Chiavicone.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Chiavicone is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Chiavicone
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:09 am | 8:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:15 pm | 14:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:36 am | 8:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:58 am | 9:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:14 am | 10:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:20 pm | 04/30/2026 5:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |