Weather Castro Marina today
| 22 °C | 21 °C | 12 pm | |
| 22 °C | 21 °C | 3 pm | |
| 21 °C | 20 °C | 5 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 10 pm |
sunrise 5:48 am
sunset 7:39 pm
HOURLY
sunset 7:39 pm
Weather forecast Castro Marina April 29, 2026
During the day clear. The highest temperature 23 °C. At night cloudy. The lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Castro Marina, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1017 hPa | 91 % | 13 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1016 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1016 hPa | 89 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1016 hPa | 88 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1016 hPa | 88 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1016 hPa | 88 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1016 hPa | 89 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southeast |
1016 hPa | 86 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southeast |
1016 hPa | 78 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southeast |
1016 hPa | 68 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h south |
1017 hPa | 60 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h south |
1017 hPa | 53 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h south |
1017 hPa | 47 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h south |
1016 hPa | 43 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h south |
1016 hPa | 41 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h south |
1016 hPa | 42 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h south |
1015 hPa | 43 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h south |
1015 hPa | 44 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south |
1015 hPa | 47 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south |
1015 hPa | 54 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south |
1015 hPa | 63 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south |
1015 hPa | 70 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1015 hPa | 76 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1015 hPa | 84 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southeast |
1015 hPa | 87 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southeast |
1015 hPa | 88 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h south-southeast |
1015 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southeast |
1014 hPa | 91 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south |
1014 hPa | 91 % | 13 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south |
1014 hPa | 91 % | 13 °C | 98 % | 0% | 0% | 10% | 97% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southeast |
1014 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 24% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southeast |
1014 hPa | 90 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 97% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1014 hPa | 88 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 59% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1015 hPa | 87 % | 14 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 34% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 6.2 m/s22 km/h north-northwest |
1015 hPa | 76 % | 13 °C | 96 % | 0% | 32% | 91% | 72% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h north-northwest |
1015 hPa | 74 % | 13 °C | 100 % | 0% | 41% | 100% | 2% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northwest |
1015 hPa | 73 % | 13 °C | 100 % | 0% | 13% | 100% | 1% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northwest |
1015 hPa | 71 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 51% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 19 °C 19 °C |
0.2 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northwest |
1015 hPa | 67 % | 12 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northwest |
1015 hPa | 69 % | 12 °C | 100 % | 0% | 21% | 99% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h north-northwest |
1014 hPa | 64 % | 11 °C | 99 % | 0% | 21% | 98% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h north-northwest |
1015 hPa | 79 % | 13 °C | 14 % | 0% | 7% | 6% | 1% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h north |
1015 hPa | 79 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 6% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h north |
1015 hPa | 76 % | 10 °C | 18 % | 0% | 2% | 16% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.9 m/s32 km/h north |
1016 hPa | 76 % | 9 °C | 20 % | 0% | 0% | 20% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 9.8 m/s35 km/h north |
1017 hPa | 75 % | 9 °C | 12 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 11.2 m/s40 km/h north |
1017 hPa | 73 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 12.9 m/s46 km/h north |
1017 hPa | 58 % | 5 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Castro Marina, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 39.9980; 18.4191
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Castro Marina, Republic of Italy. Weather forecast Castro Marina.
Castro Marina - weather nearby - bigger cities
Castro Marina - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Castro Marina is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Castro Marina
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Castro Marina
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:48 am | 7:39 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:43 pm | 13:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:19 am | 8:08 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:44 am | 8:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 9:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:38 pm | 04/29/2026 4:26 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |