Weather Castello di Pratofontana today
| 16 °C | 17 °C | 9 am | |
| 21 °C | 21 °C | 12 pm | |
| 23 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 9 pm |
sunrise 6:10 am
sunset 8:19 pm
HOURLY
sunset 8:19 pm
Weather forecast Castello di Pratofontana April 29, 2026
During the day cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night cloudy. The lowest temperature 13 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Castello di Pratofontana, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1015 hPa | 79 % | 13 °C | 41 % | 0% | 3% | 35% | 7% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1015 hPa | 85 % | 13 °C | 18 % | 0% | 2% | 6% | 11% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1015 hPa | 89 % | 12 °C | 42 % | 0% | 3% | 3% | 39% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1015 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 1% | 6% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1015 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 1% | 10% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1015 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 1% | 7% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1015 hPa | 94 % | 11 °C | 69 % | 0% | 0% | 0% | 68% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1016 hPa | 94 % | 12 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1016 hPa | 89 % | 13 °C | 96 % | 0% | 0% | 2% | 96% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1016 hPa | 80 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1016 hPa | 72 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1016 hPa | 65 % | 12 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1016 hPa | 58 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1016 hPa | 53 % | 11 °C | 61 % | 0% | 1% | 7% | 57% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1015 hPa | 50 % | 11 °C | 99 % | 0% | 0% | 21% | 98% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1015 hPa | 47 % | 11 °C | 90 % | 0% | 0% | 23% | 87% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1014 hPa | 45 % | 10 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1014 hPa | 45 % | 10 °C | 22 % | 0% | 0% | 18% | 3% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east |
1014 hPa | 50 % | 10 °C | 31 % | 0% | 11% | 21% | 7% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1015 hPa | 55 % | 10 °C | 39 % | 0% | 22% | 23% | 5% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1016 hPa | 53 % | 8 °C | 67 % | 0% | 38% | 40% | 18% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1017 hPa | 55 % | 8 °C | 91 % | 0% | 89% | 21% | 3% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east |
1018 hPa | 58 % | 8 °C | 100 % | 0% | 80% | 35% | 99% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1019 hPa | 60 % | 7 °C | 100 % | 0% | 57% | 80% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1020 hPa | 61 % | 7 °C | 99 % | 0% | 25% | 89% | 91% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1021 hPa | 63 % | 7 °C | 100 % | 0% | 14% | 100% | 70% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 14 °C 13 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1021 hPa | 69 % | 8 °C | 100 % | 0% | 12% | 100% | 95% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1021 hPa | 75 % | 9 °C | 73 % | 0% | 7% | 68% | 10% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1021 hPa | 82 % | 9 °C | 32 % | 0% | 4% | 29% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1022 hPa | 86 % | 9 °C | 18 % | 0% | 15% | 3% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1022 hPa | 88 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1022 hPa | 76 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1023 hPa | 71 % | 7 °C | 50 % | 0% | 49% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1024 hPa | 61 % | 6 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1024 hPa | 54 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1024 hPa | 49 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1024 hPa | 44 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1024 hPa | 39 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1024 hPa | 35 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1024 hPa | 32 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1023 hPa | 30 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1023 hPa | 28 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1023 hPa | 26 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1023 hPa | 27 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1023 hPa | 33 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1024 hPa | 42 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1025 hPa | 47 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1026 hPa | 48 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Castello di Pratofontana, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.7395; 10.6706
Time zone: Europe / Rome
Population: 508
Altitude: 35 m
The administrative part:
- Emilia-Romagna, Bologna
- Reggio Emilia, Reggio nell'Emilia
Something wrong, something missing?
Weather Castello di Pratofontana, Republic of Italy. Weather forecast Castello di Pratofontana.
Castello di Pratofontana - weather nearby - bigger cities
Castello di Pratofontana - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Castello di Pratofontana is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Castello di Pratofontana
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Castello di Pratofontana
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:10 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 14:09 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:37 am | 8:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:59 am | 9:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:15 am | 10:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:12 pm | 04/29/2026 4:54 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |