Weather Castello Canali the day after tomorrow
Weather forecast Castello Canali May 1, 2026
During the day clear. The highest temperature 19 °C. At night clear. The lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Castello Canali, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1026 hPa | 51 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1026 hPa | 55 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1026 hPa | 58 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1026 hPa | 61 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1027 hPa | 63 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1027 hPa | 65 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1027 hPa | 66 % | 1 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1027 hPa | 70 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1028 hPa | 63 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1028 hPa | 55 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1028 hPa | 50 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1028 hPa | 44 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1028 hPa | 38 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1027 hPa | 35 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1027 hPa | 33 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1026 hPa | 32 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1026 hPa | 30 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1025 hPa | 28 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1025 hPa | 28 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1025 hPa | 31 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1025 hPa | 42 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1027 hPa | 66 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1026 hPa | 54 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1023 hPa | 32 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1019 hPa | 43 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Castello Canali, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.6667; 10.6167
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Castello Canali, Republic of Italy. Weather forecast Castello Canali.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Castello Canali is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Castello Canali
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 8:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 14:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:34 am | 8:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:56 am | 9:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:11 am | 10:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:26 pm | 05/01/2026 5:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |