Weather Castelbadia today
| 15 °C | 14 °C | 9 am | |
| 20 °C | 19 °C | 12 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 6:02 am
sunset 8:18 pm
HOURLY
sunset 8:18 pm
Weather forecast Castelbadia April 28, 2026
During the day overcast, in the afternoon heavy rain, in the evening light rain. The highest temperature 21 °C. Total rainfall 8.7 mm. At night heavy rain. The lowest temperature 9 °C. Total rainfall 5.9 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Castelbadia, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1017 hPa | 70 % | 7 °C | 99 % | 0% | 13% | 16% | 98% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west-southwest |
1018 hPa | 79 % | 8 °C | 100 % | 0% | 18% | 22% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1018 hPa | 83 % | 8 °C | 99 % | 0% | 29% | 17% | 98% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southwest |
1018 hPa | 84 % | 7 °C | 99 % | 0% | 34% | 28% | 99% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south |
1017 hPa | 85 % | 7 °C | 98 % | 1% | 29% | 24% | 97% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south |
1017 hPa | 86 % | 7 °C | 99 % | 2% | 33% | 15% | 98% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h west-southwest |
1018 hPa | 88 % | 7 °C | 98 % | 2% | 60% | 35% | 95% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h southwest |
1018 hPa | 85 % | 8 °C | 100 % | 1% | 62% | 10% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1018 hPa | 82 % | 9 °C | 100 % | 0% | 50% | 7% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1017 hPa | 67 % | 8 °C | 100 % | 0% | 54% | 11% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1016 hPa | 59 % | 9 °C | 100 % | 0% | 68% | 26% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1016 hPa | 57 % | 9 °C | 100 % | 0% | 52% | 24% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1015 hPa | 48 % | 8 °C | 100 % | 0% | 36% | 43% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1014 hPa | 44 % | 8 °C | 100 % | 0% | 25% | 79% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 21 °C 20 °C |
1.5 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1013 hPa | 40 % | 7 °C | 100 % | 0% | 12% | 96% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 17 °C 17 °C |
0.5 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1015 hPa | 67 % | 10 °C | 100 % | 0% | 24% | 98% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
1.9 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1016 hPa | 72 % | 10 °C | 100 % | 0% | 13% | 99% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.8 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1017 hPa | 83 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
1.4 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1017 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 37% | 100% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.5 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1017 hPa | 95 % | 12 °C | 100 % | 2% | 100% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1017 hPa | 90 % | 11 °C | 100 % | 0% | 96% | 99% | 99% | |
| 9 PM
3 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1018 hPa | 89 % | 10 °C | 100 % | 0% | 50% | 100% | 99% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1018 hPa | 88 % | 10 °C | 99 % | 0% | 18% | 98% | 62% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1018 hPa | 87 % | 9 °C | 99 % | 0% | 12% | 98% | 40% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.1 mm | 0.4 m/s1 km/h east |
1018 hPa | 88 % | 9 °C | 100 % | 1% | 21% | 100% | 40% | |
| 1 AM
7 PM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.2 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southwest |
1018 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 2% | 41% | 100% | 40% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.3 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southeast |
1018 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 3% | 55% | 100% | 32% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.4 mm | 0.5 m/s2 km/h southeast |
1018 hPa | 90 % | 9 °C | 100 % | 3% | 72% | 100% | 30% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.8 mm | 0.6 m/s2 km/h northwest |
1018 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 91% | 100% | 40% | |
| 5 AM
11 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.2 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1018 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 25% | |
| 6 AM
12 AM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.5 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1018 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 39% | |
| 7 AM
1 AM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.6 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1019 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 2% | 99% | 100% | 21% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.3 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1019 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 0% | 83% | 100% | 9% | |
| 9 AM
3 AM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1020 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 50% | 100% | 8% | |
| 10 AM
4 AM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.1 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1020 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 56% | 100% | 81% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.9 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1020 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 56% | 100% | 96% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.6 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1021 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 67% | 100% | 96% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1020 hPa | 85 % | 9 °C | 100 % | 0% | 75% | 100% | 98% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1019 hPa | 76 % | 9 °C | 100 % | 0% | 46% | 98% | 79% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1018 hPa | 67 % | 8 °C | 89 % | 0% | 14% | 82% | 33% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1017 hPa | 62 % | 8 °C | 50 % | 0% | 14% | 31% | 21% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1016 hPa | 51 % | 7 °C | 34 % | 0% | 16% | 31% | 1% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1016 hPa | 49 % | 6 °C | 28 % | 0% | 10% | 21% | 3% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1016 hPa | 59 % | 8 °C | 48 % | 0% | 27% | 41% | 2% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1017 hPa | 72 % | 8 °C | 35 % | 0% | 28% | 28% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1018 hPa | 73 % | 7 °C | 21 % | 0% | 16% | 10% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1019 hPa | 76 % | 6 °C | 10 % | 0% | 10% | 1% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1020 hPa | 76 % | 5 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
Castelbadia, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 46.7864; 11.8912
Time zone: Europe / Rome
Population: 141
Altitude: 834 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Castelbadia, Republic of Italy. Weather forecast Castelbadia.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Castelbadia is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Castelbadia
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Castelbadia
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:02 am | 8:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:09 pm | 14:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:28 am | 8:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:47 am | 9:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:01 am | 10:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:59 pm | 04/28/2026 4:31 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |