Weather Castel San Giorgio today
| 24 °C | 22 °C | 12 pm | |
| 25 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 24 °C | 22 °C | 5 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 10 pm |
sunrise 6:02 am
sunset 7:55 pm
HOURLY
sunset 7:55 pm
Weather forecast Castel San Giorgio April 29, 2026
During the day morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later cloudy. The highest temperature 25 °C. At night overcast. The lowest temperature 15 °C. Total rainfall 0.2 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Castel San Giorgio, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 4 AM
10 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1016 hPa | 46 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1015 hPa | 47 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1015 hPa | 46 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1015 hPa | 47 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1015 hPa | 41 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1016 hPa | 36 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1016 hPa | 35 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 23 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1016 hPa | 31 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1016 hPa | 31 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1016 hPa | 29 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1015 hPa | 28 % | 5 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1015 hPa | 29 % | 5 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1015 hPa | 29 % | 5 °C | 17 % | 0% | 0% | 17% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1014 hPa | 29 % | 4 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1014 hPa | 33 % | 5 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1014 hPa | 44 % | 8 °C | 30 % | 0% | 0% | 30% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1014 hPa | 54 % | 9 °C | 40 % | 0% | 0% | 40% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1015 hPa | 63 % | 11 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1015 hPa | 61 % | 10 °C | 31 % | 0% | 0% | 7% | 24% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1016 hPa | 58 % | 8 °C | 79 % | 0% | 0% | 7% | 78% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1016 hPa | 57 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 6% | 96% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1016 hPa | 53 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 16% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1015 hPa | 50 % | 6 °C | 99 % | 0% | 0% | 21% | 99% | |
| 3 AM
9 PM
| light rain | 16 °C 15 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1015 hPa | 53 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 52% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1016 hPa | 52 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 85% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1015 hPa | 51 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 75% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1016 hPa | 57 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 4% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1016 hPa | 59 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 31% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1016 hPa | 61 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 75% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1016 hPa | 61 % | 10 °C | 99 % | 0% | 4% | 99% | 29% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1017 hPa | 58 % | 10 °C | 67 % | 0% | 21% | 59% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1017 hPa | 53 % | 10 °C | 67 % | 0% | 18% | 59% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northeast |
1017 hPa | 50 % | 10 °C | 31 % | 0% | 25% | 25% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northeast |
1017 hPa | 53 % | 10 °C | 38 % | 0% | 31% | 18% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north-northeast |
1016 hPa | 49 % | 10 °C | 66 % | 0% | 57% | 25% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h north-northeast |
1016 hPa | 49 % | 9 °C | 60 % | 0% | 39% | 35% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h north-northeast |
1016 hPa | 51 % | 9 °C | 71 % | 0% | 44% | 47% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northeast |
1016 hPa | 51 % | 8 °C | 70 % | 0% | 46% | 45% | 3% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h north-northeast |
1017 hPa | 49 % | 7 °C | 75 % | 0% | 21% | 69% | 6% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northeast |
1017 hPa | 53 % | 7 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 4% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north |
1017 hPa | 55 % | 7 °C | 35 % | 0% | 10% | 23% | 3% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h north-northeast |
1018 hPa | 58 % | 6 °C | 7 % | 0% | 6% | 1% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northeast |
1019 hPa | 61 % | 6 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northeast |
1019 hPa | 62 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Castel San Giorgio, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 40.7820; 14.7009
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Castel San Giorgio, Republic of Italy. Weather forecast Castel San Giorgio.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Castel San Giorgio is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Castel San Giorgio
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Castel San Giorgio
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:02 am | 7:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:58 pm | 13:53 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 8:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:57 am | 9 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:18 am | 9:39 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:54 pm | 04/29/2026 4:40 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |