Weather Case Matte long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Case Matte for ten days.
Thursday, May 7
22 / 15°C
| 2.7 mm | 4 km/h |
| 15 °C | 17 °C | 2 am | |
| 15 °C | 17 °C | 8 am | |
| 22 °C | 23 °C | 2 pm | |
| 20 °C | 22 °C | 8 pm |
sunrise 5:58 am
sunset 8:29 pm
HOURLY
sunset 8:29 pm
|
|
|
|
Weather forecast Case Matte, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 05/07/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
1.6 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1010 hPa | 98 % | 14 °C | 100 % | 0% | 55% | 89% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 15 °C 16 °C |
0.9 mm | 0.6 m/s2 km/h west |
1010 hPa | 96 % | 14 °C | 100 % | 0% | 64% | 93% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.2 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1010 hPa | 62 % | 14 °C | 27 % | 0% | 16% | 14% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northeast |
1010 hPa | 77 % | 16 °C | 27 % | 0% | 21% | 7% | 0% | |
Friday 05/08/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1013 hPa | 98 % | 14 °C | 95 % | 0% | 94% | 1% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.4 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1014 hPa | 88 % | 13 °C | 99 % | 0% | 86% | 0% | 94% | |
Case Matte, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.7453; 10.7207
Time zone: Europe / Rome
Population: 55
Altitude: 34 m
The administrative part:
- Emilia-Romagna, Bologna
- Reggio Emilia, Reggio nell'Emilia
Something wrong, something missing?
Weather Case Matte, Republic of Italy. Weather forecast Case Matte.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Case Matte is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Case Matte
data are always in the local timeSun and light
May 7, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:58 am | 8:29 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:13 pm | 14:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:24 am | 9:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:44 am | 9:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:58 am | 10:30 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/07/2026 1:20 am | 05/07/2026 9:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |