Weather Case Marchi/Milani today
| 22 °C | 21 °C | 4 pm | |
| 20 °C | 19 °C | 6 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 8 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 10 pm |
sunrise 6:03 am
sunset 8:14 pm
HOURLY
sunset 8:14 pm
Weather forecast Case Marchi/Milani April 28, 2026
During the day overcast, in the evening cloudy. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 0.2 mm. At night overcast. The lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Case Marchi/Milani, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-northeast |
1016 hPa | 76 % | 11 °C | 34 % | 0% | 0% | 28% | 7% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1016 hPa | 79 % | 11 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1016 hPa | 84 % | 11 °C | 93 % | 0% | 0% | 13% | 93% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1016 hPa | 82 % | 10 °C | 95 % | 0% | 0% | 7% | 94% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1016 hPa | 80 % | 9 °C | 99 % | 0% | 0% | 13% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1016 hPa | 79 % | 9 °C | 99 % | 0% | 0% | 37% | 98% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1015 hPa | 81 % | 9 °C | 94 % | 0% | 0% | 25% | 92% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1015 hPa | 76 % | 9 °C | 96 % | 0% | 1% | 44% | 93% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1016 hPa | 70 % | 10 °C | 96 % | 0% | 3% | 78% | 85% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1016 hPa | 62 % | 9 °C | 97 % | 0% | 0% | 58% | 93% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain showers | 18 °C 17 °C |
0.1 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1016 hPa | 55 % | 9 °C | 70 % | 0% | 0% | 50% | 43% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1016 hPa | 52 % | 9 °C | 89 % | 0% | 0% | 53% | 75% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1016 hPa | 45 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 28% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1016 hPa | 42 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 22% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1016 hPa | 42 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 28% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1015 hPa | 43 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 8% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1015 hPa | 45 % | 9 °C | 99 % | 0% | 0% | 10% | 99% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1014 hPa | 48 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 71% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1014 hPa | 51 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 60% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1014 hPa | 54 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 51% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1015 hPa | 57 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 66% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1015 hPa | 61 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 67% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1016 hPa | 63 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1016 hPa | 67 % | 10 °C | 99 % | 0% | 0% | 50% | 99% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1016 hPa | 78 % | 11 °C | 71 % | 0% | 0% | 25% | 64% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1016 hPa | 84 % | 11 °C | 50 % | 0% | 0% | 6% | 46% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1016 hPa | 87 % | 11 °C | 66 % | 0% | 0% | 36% | 46% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1015 hPa | 88 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 40% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1015 hPa | 86 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 52% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1015 hPa | 85 % | 10 °C | 96 % | 0% | 0% | 54% | 93% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1015 hPa | 84 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 78% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1015 hPa | 79 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 80% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1016 hPa | 75 % | 11 °C | 98 % | 0% | 0% | 89% | 96% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1016 hPa | 68 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1016 hPa | 63 % | 11 °C | 100 % | 0% | 6% | 99% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1017 hPa | 57 % | 10 °C | 100 % | 0% | 6% | 99% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1017 hPa | 54 % | 10 °C | 100 % | 0% | 6% | 97% | 96% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1017 hPa | 50 % | 9 °C | 96 % | 0% | 2% | 83% | 92% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1017 hPa | 52 % | 9 °C | 95 % | 0% | 1% | 94% | 54% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1017 hPa | 57 % | 9 °C | 98 % | 0% | 1% | 97% | 40% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1017 hPa | 62 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 71% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 16 °C 15 °C |
0.6 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1017 hPa | 71 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 86% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.5 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1017 hPa | 79 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.4 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1017 hPa | 78 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1017 hPa | 80 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1018 hPa | 80 % | 10 °C | 97 % | 0% | 0% | 81% | 96% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1019 hPa | 76 % | 9 °C | 79 % | 0% | 0% | 64% | 59% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1019 hPa | 74 % | 8 °C | 64 % | 0% | 3% | 61% | 7% | |
Case Marchi/Milani, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 45.7505; 12.2239
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Case Marchi/Milani, Republic of Italy. Weather forecast Case Marchi/Milani.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Case Marchi/Milani is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Case Marchi/Milani
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Case Marchi/Milani
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:03 am | 8:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:08 pm | 14:11 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:30 am | 8:48 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:50 am | 9:27 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 10:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:58 pm | 04/28/2026 4:30 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |