Weather Case di Fellegara today
Weather forecast Case di Fellegara April 29, 2026
During the day morning rain, in the afternoon rain showers, in the evening rain. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 11.2 mm. At night the lowest temperature 10 °C. Total rainfall 3.9 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Case di Fellegara, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
4.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1012 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 14% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
2.6 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1012 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 15 °C 15 °C |
2.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1012 hPa | 75 % | 10 °C | 75 % | 0% | 23% | 71% | 2% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
2.6 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1011 hPa | 87 % | 11 °C | 100 % | 0% | 12% | 100% | 87% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
3.9 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1012 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1013 hPa | 85 % | 8 °C | 100 % | 0% | 93% | 94% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.3 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1013 hPa | 57 % | 5 °C | 85 % | 0% | 36% | 77% | 2% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1014 hPa | 73 % | 6 °C | 99 % | 0% | 10% | 98% | 0% | |
Case di Fellegara, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.6284; 10.6749
Time zone: Europe / Rome
Population: 34
Altitude: 76 m
The administrative part:
- Emilia-Romagna, Bologna
- Reggio Emilia, Reggio nell'Emilia
Something wrong, something missing?
Weather Case di Fellegara, Republic of Italy. Weather forecast Case di Fellegara.
Case di Fellegara - weather nearby - bigger cities
Case di Fellegara - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Case di Fellegara is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Case di Fellegara
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Case di Fellegara
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:10 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 14:09 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:37 am | 8:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:59 am | 9:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:16 am | 10:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:12 pm | 04/29/2026 4:54 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |