Weather Case Boscalto today
| 22 °C | 21 °C | 5 pm | |
| 20 °C | 20 °C | 7 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 9 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 11 pm |
sunrise 6:04 am
sunset 8:15 pm
HOURLY
sunset 8:15 pm
Weather forecast Case Boscalto April 28, 2026
Evening in the evening cloudy. The highest temperature 22 °C. At night overcast. The lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Case Boscalto, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1014 hPa | 41 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1014 hPa | 41 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1014 hPa | 44 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 18% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1014 hPa | 50 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 25% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1014 hPa | 59 % | 11 °C | 98 % | 0% | 0% | 56% | 97% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1015 hPa | 71 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 81% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1015 hPa | 79 % | 13 °C | 97 % | 0% | 0% | 68% | 93% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1016 hPa | 83 % | 13 °C | 85 % | 0% | 0% | 26% | 81% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1016 hPa | 83 % | 13 °C | 65 % | 0% | 0% | 7% | 62% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1016 hPa | 68 % | 10 °C | 38 % | 0% | 0% | 2% | 36% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1016 hPa | 67 % | 9 °C | 53 % | 0% | 0% | 14% | 47% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1015 hPa | 68 % | 9 °C | 70 % | 0% | 0% | 23% | 63% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1016 hPa | 68 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 54% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1016 hPa | 67 % | 9 °C | 99 % | 0% | 0% | 43% | 99% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1016 hPa | 66 % | 8 °C | 98 % | 0% | 0% | 35% | 97% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h northeast |
1016 hPa | 64 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 52% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h northeast |
1016 hPa | 60 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 49% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east-northeast |
1016 hPa | 54 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 77% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-northeast |
1017 hPa | 49 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 75% | 99% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east-northeast |
1017 hPa | 46 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 54% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east-northeast |
1017 hPa | 46 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 54% | 99% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east-northeast |
1017 hPa | 46 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 88% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-northeast |
1017 hPa | 47 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 89% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h northeast |
1017 hPa | 50 % | 8 °C | 85 % | 0% | 0% | 78% | 35% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h northeast |
1017 hPa | 52 % | 8 °C | 89 % | 0% | 3% | 73% | 75% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h northeast |
1017 hPa | 53 % | 8 °C | 96 % | 0% | 6% | 94% | 89% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h northeast |
1017 hPa | 56 % | 8 °C | 100 % | 0% | 5% | 99% | 56% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h northeast |
1018 hPa | 64 % | 8 °C | 100 % | 0% | 1% | 99% | 89% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 14 °C 12 °C |
0.9 mm | 7.3 m/s26 km/h northeast |
1018 hPa | 71 % | 9 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 86% | |
| 9 PM
3 PM
| heavy rain | 14 °C 13 °C |
1.0 mm | 7.3 m/s26 km/h northeast |
1019 hPa | 82 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 92% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.4 mm | 7.7 m/s28 km/h east-northeast |
1020 hPa | 89 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 93% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h east-northeast |
1020 hPa | 83 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 98% | |
Case Boscalto, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 45.6807; 11.9822
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Case Boscalto, Republic of Italy. Weather forecast Case Boscalto.
Case Boscalto - weather nearby - bigger cities
Case Boscalto - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Case Boscalto is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Case Boscalto
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Case Boscalto
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:04 am | 8:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:09 pm | 14:11 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 8:48 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:52 am | 9:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:07 am | 10:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:59 pm | 04/28/2026 4:31 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |