Weather Cascina Prada today
| 18 °C | 18 °C | 12 pm | |
| 21 °C | 21 °C | 3 pm | |
| 21 °C | 21 °C | 5 pm | |
| 15 °C | 16 °C | 10 pm |
sunrise 6:15 am
sunset 8:30 pm
HOURLY
sunset 8:30 pm
Weather forecast Cascina Prada April 29, 2026
Afternoon in the afternoon light rain showers, in the evening heavy rain. The highest temperature 21 °C. Total rainfall 6.5 mm. At night rain. The lowest temperature 14 °C. Total rainfall 2.2 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Cascina Prada, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
3 AM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1017 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 98% | 57% | 60% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1017 hPa | 85 % | 12 °C | 98 % | 0% | 90% | 22% | 73% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1017 hPa | 73 % | 11 °C | 69 % | 0% | 50% | 46% | 4% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1017 hPa | 62 % | 10 °C | 96 % | 0% | 57% | 56% | 87% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1016 hPa | 56 % | 10 °C | 100 % | 0% | 37% | 25% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 52 % | 10 °C | 100 % | 0% | 16% | 14% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1015 hPa | 50 % | 10 °C | 98 % | 0% | 4% | 6% | 98% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1015 hPa | 51 % | 10 °C | 64 % | 0% | 10% | 15% | 54% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1015 hPa | 51 % | 10 °C | 96 % | 0% | 7% | 21% | 96% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1015 hPa | 53 % | 10 °C | 59 % | 0% | 8% | 27% | 40% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 19 °C 19 °C |
0.5 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1015 hPa | 60 % | 11 °C | 91 % | 0% | 15% | 63% | 70% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
1.5 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1016 hPa | 82 % | 13 °C | 96 % | 0% | 62% | 86% | 72% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1017 hPa | 91 % | 13 °C | 90 % | 14% | 34% | 78% | 57% | |
| 10 PM
4 PM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
1.2 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1018 hPa | 94 % | 13 °C | 94 % | 19% | 58% | 89% | 27% | |
| 11 PM
5 PM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
1.3 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1019 hPa | 93 % | 13 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
1.2 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1020 hPa | 94 % | 13 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.8 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1021 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.6 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1021 hPa | 88 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.8 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1022 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.4 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1022 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1023 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 4% | 96% | 100% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1023 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 7% | 98% | 100% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1024 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 4% | 99% | 100% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1024 hPa | 92 % | 10 °C | 100 % | 0% | 50% | 100% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1025 hPa | 85 % | 9 °C | 99 % | 0% | 35% | 99% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1026 hPa | 72 % | 7 °C | 88 % | 0% | 35% | 88% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1026 hPa | 57 % | 4 °C | 69 % | 0% | 40% | 64% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1026 hPa | 52 % | 4 °C | 51 % | 0% | 37% | 24% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1025 hPa | 48 % | 4 °C | 47 % | 0% | 38% | 17% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1025 hPa | 46 % | 4 °C | 30 % | 0% | 23% | 12% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1024 hPa | 44 % | 4 °C | 26 % | 0% | 24% | 10% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1023 hPa | 43 % | 4 °C | 8 % | 0% | 7% | 4% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1023 hPa | 43 % | 4 °C | 7 % | 0% | 4% | 3% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1022 hPa | 43 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1022 hPa | 47 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1022 hPa | 60 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1023 hPa | 59 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-northeast |
1024 hPa | 60 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northwest |
1025 hPa | 63 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Cascina Prada, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 45.7375; 8.7307
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Cascina Prada, Republic of Italy. Weather forecast Cascina Prada.
Cascina Prada - weather nearby - bigger cities
Cascina Prada - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cascina Prada is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Cascina Prada
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Cascina Prada
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:15 am | 8:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:22 pm | 14:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:42 am | 9:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:02 am | 9:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:17 am | 10:28 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:21 pm | 04/29/2026 5:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |