Weather Cascina Arcagnago tomorrow
| 18 °C | 17 °C | 9 am | |
| 22 °C | 21 °C | 12 pm | |
| 24 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 20 °C | 18 °C | 9 pm |
sunrise 6:14 am
sunset 8:27 pm
HOURLY
sunset 8:27 pm
Weather forecast Cascina Arcagnago April 29, 2026
During the day cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 25 °C. Total rainfall 0.2 mm. At night the lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Cascina Arcagnago, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1014 hPa | 59 % | 11 °C | 53 % | 0% | 3% | 53% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1015 hPa | 57 % | 10 °C | 59 % | 0% | 11% | 57% | 4% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1015 hPa | 52 % | 8 °C | 98 % | 0% | 1% | 70% | 94% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1015 hPa | 51 % | 8 °C | 98 % | 0% | 6% | 68% | 90% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1015 hPa | 54 % | 8 °C | 80 % | 0% | 4% | 68% | 36% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1015 hPa | 56 % | 8 °C | 24 % | 0% | 8% | 15% | 9% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1015 hPa | 58 % | 8 °C | 50 % | 0% | 14% | 25% | 30% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1015 hPa | 58 % | 8 °C | 100 % | 0% | 10% | 21% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1016 hPa | 55 % | 8 °C | 100 % | 0% | 17% | 18% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1016 hPa | 54 % | 8 °C | 96 % | 0% | 15% | 25% | 96% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1016 hPa | 49 % | 8 °C | 76 % | 0% | 11% | 22% | 69% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1016 hPa | 43 % | 7 °C | 81 % | 0% | 7% | 18% | 78% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1016 hPa | 39 % | 7 °C | 82 % | 0% | 0% | 5% | 82% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1016 hPa | 36 % | 7 °C | 62 % | 0% | 0% | 3% | 61% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1015 hPa | 33 % | 7 °C | 54 % | 0% | 0% | 35% | 31% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1015 hPa | 31 % | 6 °C | 39 % | 0% | 0% | 39% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1014 hPa | 30 % | 6 °C | 23 % | 0% | 0% | 23% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1014 hPa | 29 % | 6 °C | 20 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1013 hPa | 29 % | 5 °C | 51 % | 0% | 0% | 50% | 2% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1013 hPa | 29 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 70% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1014 hPa | 30 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 10% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east |
1016 hPa | 45 % | 7 °C | 93 % | 0% | 9% | 93% | 2% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-southeast |
1017 hPa | 45 % | 6 °C | 93 % | 0% | 12% | 93% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-southeast |
1018 hPa | 47 % | 6 °C | 96 % | 0% | 2% | 96% | 1% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-southeast |
1019 hPa | 53 % | 7 °C | 90 % | 0% | 2% | 89% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-southeast |
1020 hPa | 60 % | 8 °C | 88 % | 0% | 2% | 88% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-southeast |
1021 hPa | 66 % | 8 °C | 75 % | 0% | 10% | 74% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1021 hPa | 69 % | 8 °C | 98 % | 0% | 3% | 98% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1021 hPa | 69 % | 8 °C | 75 % | 0% | 0% | 75% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1022 hPa | 68 % | 8 °C | 82 % | 0% | 0% | 82% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1022 hPa | 67 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 99% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1023 hPa | 63 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1023 hPa | 50 % | 4 °C | 98 % | 0% | 0% | 98% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1024 hPa | 46 % | 3 °C | 75 % | 0% | 10% | 71% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1024 hPa | 42 % | 2 °C | 92 % | 0% | 7% | 91% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1025 hPa | 36 % | 1 °C | 46 % | 0% | 0% | 46% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1025 hPa | 30 % | 0 °C | 30 % | 0% | 0% | 30% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1025 hPa | 26 % | -1 °C | 16 % | 0% | 0% | 16% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1024 hPa | 25 % | -1 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1024 hPa | 25 % | 0 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1023 hPa | 26 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1022 hPa | 26 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1022 hPa | 27 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1022 hPa | 28 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1022 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1023 hPa | 31 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1024 hPa | 33 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1025 hPa | 30 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Cascina Arcagnago, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 45.3362; 9.2457
Time zone: Europe / Rome
Population: 16
Altitude: 93 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Cascina Arcagnago, Republic of Italy. Weather forecast Cascina Arcagnago.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cascina Arcagnago is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Cascina Arcagnago
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:14 am | 8:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:20 pm | 14:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:41 am | 9 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:02 am | 9:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:18 am | 10:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:19 pm | 04/29/2026 4:59 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |