Weather Casazza long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Casazza for ten days.
Thursday, Apr 30
18 / 11°C
| 0.9 mm | 18 km/h |
| 14 °C | 12 °C | 9 am | |
| 17 °C | 15 °C | 12 pm | |
| 18 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 9 pm |
sunrise 6:04 am
sunset 8:18 pm
HOURLY
sunset 8:18 pm
|
|
|
|
Weather forecast Casazza, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1020 hPa | 72 % | 9 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 96% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.5 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1020 hPa | 77 % | 9 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 98% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1021 hPa | 81 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 96% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1021 hPa | 79 % | 9 °C | 99 % | 0% | 3% | 73% | 98% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1021 hPa | 77 % | 9 °C | 14 % | 0% | 10% | 1% | 2% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1021 hPa | 74 % | 8 °C | 15 % | 0% | 15% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1022 hPa | 67 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1022 hPa | 61 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1023 hPa | 59 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1024 hPa | 53 % | 5 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1024 hPa | 47 % | 4 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1025 hPa | 43 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1025 hPa | 39 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1025 hPa | 34 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1025 hPa | 31 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1024 hPa | 30 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1024 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1023 hPa | 30 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1023 hPa | 33 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1023 hPa | 39 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1024 hPa | 52 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1025 hPa | 55 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1026 hPa | 57 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-northeast |
1026 hPa | 57 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1026 hPa | 59 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1027 hPa | 58 % | 2 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1027 hPa | 62 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1027 hPa | 66 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1027 hPa | 71 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1027 hPa | 73 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1027 hPa | 74 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1027 hPa | 75 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1028 hPa | 68 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1028 hPa | 53 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1028 hPa | 41 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1028 hPa | 35 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1028 hPa | 31 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1028 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1027 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
1025 hPa | 47 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Casazza, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.9416; 11.5750
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Casazza, Republic of Italy. Weather forecast Casazza.
Casazza - weather nearby - bigger cities
Casazza - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Casazza is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Casazza
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:04 am | 8:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:10 pm | 14:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 8:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:52 am | 9:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:08 am | 10:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:16 pm | 04/30/2026 5:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |