Weather Casali-San Potito the day after tomorrow
Weather forecast Casali-San Potito May 1, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning clear. The highest temperature 19 °C. At night clear. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Casali-San Potito, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northeast |
1019 hPa | 60 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h north |
1019 hPa | 58 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north |
1019 hPa | 59 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north |
1019 hPa | 59 % | 4 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north |
1019 hPa | 61 % | 4 °C | 8 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north |
1019 hPa | 63 % | 4 °C | 11 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north |
1019 hPa | 65 % | 4 °C | 19 % | 0% | 19% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h north |
1020 hPa | 62 % | 4 °C | 35 % | 0% | 35% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h north-northwest |
1020 hPa | 53 % | 4 °C | 45 % | 0% | 45% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h north-northeast |
1020 hPa | 47 % | 3 °C | 17 % | 0% | 16% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h north-northeast |
1020 hPa | 39 % | 2 °C | 14 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h north-northeast |
1021 hPa | 33 % | 1 °C | 15 % | 0% | 14% | 1% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northeast |
1021 hPa | 31 % | 0 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h north-northeast |
1021 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h north-northeast |
1020 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northeast |
1020 hPa | 28 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h north |
1020 hPa | 27 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h north-northeast |
1020 hPa | 29 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h north-northeast |
1020 hPa | 30 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northeast |
1021 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north |
1021 hPa | 39 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1023 hPa | 67 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1024 hPa | 61 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1022 hPa | 34 % | 4 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1020 hPa | 48 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Casali-San Potito, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 40.7639; 14.6750
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Casali-San Potito, Republic of Italy. Weather forecast Casali-San Potito.
Casali-San Potito - weather nearby - bigger cities
Casali-San Potito - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Casali-San Potito is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Casali-San Potito
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:59 am | 7:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:58 pm | 13:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:29 am | 8:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:54 am | 9:03 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:15 am | 9:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:01 pm | 05/01/2026 5:25 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |