Weather Casa Petrusa today
| 22 °C | 21 °C | 5 pm | |
| 20 °C | 20 °C | 7 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 9 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 11 pm |
sunrise 5:59 am
sunset 7:43 pm
HOURLY
sunset 7:43 pm
Weather forecast Casa Petrusa April 29, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later cloudy. The highest temperature 22 °C. At night cloudy. The lowest temperature 14 °C. Total rainfall 0.3 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Casa Petrusa, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west |
1016 hPa | 54 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west |
1016 hPa | 56 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west |
1016 hPa | 57 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west |
1015 hPa | 56 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-southwest |
1015 hPa | 56 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west |
1015 hPa | 56 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west |
1015 hPa | 57 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h west |
1016 hPa | 58 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h southwest |
1016 hPa | 63 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south |
1016 hPa | 53 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south |
1016 hPa | 54 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south |
1017 hPa | 53 % | 11 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h south |
1016 hPa | 52 % | 11 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h south |
1016 hPa | 52 % | 12 °C | 23 % | 0% | 0% | 23% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h south |
1016 hPa | 52 % | 11 °C | 64 % | 0% | 0% | 25% | 53% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h south |
1015 hPa | 52 % | 11 °C | 33 % | 0% | 0% | 24% | 11% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h south-southwest |
1015 hPa | 52 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 12% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h south-southwest |
1014 hPa | 57 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h south-southwest |
1014 hPa | 66 % | 14 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h southwest |
1014 hPa | 75 % | 15 °C | 85 % | 0% | 0% | 0% | 85% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h west |
1014 hPa | 80 % | 14 °C | 94 % | 0% | 0% | 4% | 94% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h west |
1015 hPa | 77 % | 13 °C | 29 % | 0% | 0% | 1% | 29% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west |
1015 hPa | 70 % | 10 °C | 63 % | 0% | 0% | 10% | 63% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west |
1015 hPa | 68 % | 10 °C | 74 % | 0% | 0% | 32% | 71% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west |
1015 hPa | 69 % | 10 °C | 85 % | 0% | 0% | 61% | 81% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
1015 hPa | 73 % | 11 °C | 98 % | 0% | 0% | 93% | 68% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 16 °C 15 °C |
0.2 mm | 5.5 m/s20 km/h west |
1015 hPa | 73 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 3% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west |
1014 hPa | 73 % | 12 °C | 75 % | 0% | 0% | 75% | 2% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h west |
1014 hPa | 76 % | 12 °C | 42 % | 0% | 0% | 34% | 11% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-northwest |
1014 hPa | 77 % | 12 °C | 93 % | 0% | 0% | 24% | 92% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
1014 hPa | 75 % | 11 °C | 99 % | 0% | 0% | 79% | 93% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1015 hPa | 76 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 91% | 98% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1015 hPa | 81 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 27% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1015 hPa | 69 % | 13 °C | 87 % | 0% | 0% | 44% | 78% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain showers | 19 °C 20 °C |
0.1 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1016 hPa | 77 % | 15 °C | 50 % | 0% | 3% | 21% | 35% | |
| 11 AM
5 AM
| heavy rain showers | 20 °C 21 °C |
4.4 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1016 hPa | 78 % | 16 °C | 28 % | 0% | 7% | 16% | 10% | |
| 12 PM
6 AM
| heavy rain showers | 19 °C 20 °C |
1.3 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1017 hPa | 78 % | 15 °C | 81 % | 0% | 77% | 16% | 7% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 19 °C 20 °C |
0.6 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1016 hPa | 77 % | 14 °C | 95 % | 0% | 68% | 92% | 9% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 19 °C 20 °C |
0.8 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1016 hPa | 83 % | 15 °C | 68 % | 0% | 21% | 60% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain | 19 °C 20 °C |
1.1 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1016 hPa | 83 % | 16 °C | 95 % | 0% | 93% | 32% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1016 hPa | 82 % | 15 °C | 60 % | 0% | 55% | 25% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1016 hPa | 81 % | 14 °C | 36 % | 0% | 35% | 7% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1016 hPa | 85 % | 14 °C | 29 % | 0% | 29% | 1% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1016 hPa | 87 % | 14 °C | 32 % | 0% | 32% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1016 hPa | 89 % | 14 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1017 hPa | 90 % | 13 °C | 21 % | 4% | 20% | 2% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h north-northeast |
1017 hPa | 90 % | 13 °C | 51 % | 5% | 48% | 9% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| light rain | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 10.4 m/s37 km/h northeast |
1018 hPa | 94 % | 13 °C | 96 % | 6% | 94% | 35% | 0% | |
Casa Petrusa, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 38.4500; 16.5500
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Casa Petrusa, Republic of Italy. Weather forecast Casa Petrusa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Casa Petrusa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Casa Petrusa
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Casa Petrusa
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:59 am | 7:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:51 pm | 13:44 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:30 am | 8:12 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:56 am | 8:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:20 am | 9:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:45 pm | 04/29/2026 4:35 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |