Weather Casa Parisi weekend
Weather forecast for Casa Parisi for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear, in the evening initially clear, later cloudy. Sunday during the day morning overcast, later morning cloudy, in the evening initially cloudy, later overcast.
Friday, May 1
19 / 10°C
| 0.1 mm | 19 km/h |
| 11 °C | 11 °C | 2 am | |
| 12 °C | 11 °C | 8 am | |
| 19 °C | 16 °C | 2 pm | |
| 10 °C | 8 °C | 8 pm |
sunrise 6:06 am
sunset 7:51 pm
HOURLY
sunset 7:51 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Casa Parisi, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1018 hPa | 97 % | 11 °C | 95 % | 0% | 95% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1019 hPa | 97 % | 10 °C | 99 % | 20% | 99% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1018 hPa | 96 % | 10 °C | 98 % | 5% | 98% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.1 mm | 0.2 m/s1 km/h north-northwest |
1019 hPa | 89 % | 9 °C | 31 % | 0% | 18% | 15% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northwest |
1018 hPa | 33 % | 2 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1020 hPa | 49 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1022 hPa | 85 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1022 hPa | 62 % | 2 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1020 hPa | 24 % | -2 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1021 hPa | 52 % | 1 °C | 78 % | 0% | 78% | 0% | 0% | |
Casa Parisi, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 37.4500; 14.7000
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Casa Parisi, Republic of Italy. Weather forecast Casa Parisi.
Casa Parisi - weather nearby - bigger cities
Casa Parisi - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Casa Parisi is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Casa Parisi
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:06 am | 7:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:58 pm | 13:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:37 am | 8:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:04 am | 8:53 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:28 am | 9:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:55 pm | 05/01/2026 5:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |