Weather Casa Buzzi today
| 18 °C | 19 °C | 8 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 9 pm | |
| 15 °C | 16 °C | 10 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 11 pm |
sunrise 6:07 am
sunset 8:13 pm
HOURLY
sunset 8:13 pm
Weather forecast Casa Buzzi April 28, 2026
Afternoon in the afternoon overcast, in the evening partly cloudy. The highest temperature 24 °C. At night overcast. The lowest temperature 15 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Casa Buzzi, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1015 hPa | 45 % | 10 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1014 hPa | 43 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 9% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1014 hPa | 44 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 18% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1013 hPa | 49 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 18% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1013 hPa | 54 % | 13 °C | 99 % | 0% | 1% | 19% | 99% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1013 hPa | 58 % | 13 °C | 99 % | 0% | 0% | 18% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1013 hPa | 66 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 11% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1013 hPa | 72 % | 13 °C | 96 % | 0% | 0% | 5% | 96% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1014 hPa | 80 % | 13 °C | 46 % | 0% | 0% | 5% | 43% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1014 hPa | 85 % | 12 °C | 14 % | 0% | 0% | 7% | 7% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1014 hPa | 89 % | 12 °C | 19 % | 0% | 0% | 7% | 13% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1014 hPa | 92 % | 13 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1015 hPa | 92 % | 12 °C | 42 % | 0% | 0% | 0% | 42% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1014 hPa | 91 % | 12 °C | 63 % | 0% | 0% | 0% | 63% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1014 hPa | 90 % | 11 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1014 hPa | 89 % | 10 °C | 100 % | 8% | 8% | 0% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1014 hPa | 91 % | 10 °C | 99 % | 9% | 74% | 0% | 98% | |
| 6 AM
12 AM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1015 hPa | 96 % | 11 °C | 76 % | 68% | 69% | 0% | 21% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1015 hPa | 88 % | 10 °C | 87 % | 40% | 42% | 0% | 74% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1015 hPa | 79 % | 10 °C | 99 % | 0% | 9% | 0% | 99% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1016 hPa | 79 % | 12 °C | 100 % | 0% | 4% | 0% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1016 hPa | 77 % | 13 °C | 100 % | 0% | 2% | 0% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1016 hPa | 73 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1016 hPa | 68 % | 14 °C | 70 % | 0% | 0% | 0% | 70% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1015 hPa | 60 % | 14 °C | 23 % | 0% | 14% | 2% | 7% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 23 °C 23 °C |
0.4 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1015 hPa | 53 % | 13 °C | 52 % | 0% | 27% | 29% | 10% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain showers | 22 °C 22 °C |
0.1 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1015 hPa | 57 % | 13 °C | 50 % | 0% | 10% | 46% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1015 hPa | 64 % | 13 °C | 43 % | 0% | 0% | 39% | 4% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1015 hPa | 63 % | 12 °C | 33 % | 0% | 0% | 32% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1015 hPa | 64 % | 12 °C | 20 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1016 hPa | 63 % | 11 °C | 34 % | 0% | 0% | 34% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1016 hPa | 67 % | 11 °C | 27 % | 0% | 0% | 27% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1017 hPa | 72 % | 11 °C | 21 % | 0% | 3% | 18% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1018 hPa | 75 % | 10 °C | 35 % | 0% | 6% | 30% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1019 hPa | 77 % | 10 °C | 41 % | 0% | 4% | 39% | 0% | |
Casa Buzzi, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.5094; 11.8794
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Casa Buzzi, Republic of Italy. Weather forecast Casa Buzzi.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Casa Buzzi is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Casa Buzzi
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Casa Buzzi
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:07 am | 8:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:09 pm | 14:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:35 am | 8:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:57 am | 9:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:14 am | 10:07 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4 pm | 04/28/2026 4:31 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |