Weather Carignano, Tuscany today
| 19 °C | 19 °C | 4 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 6 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 8 pm | |
| 14 °C | 15 °C | 10 pm |
sunrise 6:15 am
sunset 8:20 pm
HOURLY
sunset 8:20 pm
Weather forecast Carignano, Tuscany April 28, 2026
Afternoon in the afternoon partly cloudy, in the evening cloudy. The highest temperature 19 °C. At night the lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Carignano, Tuscany, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1016 hPa | 65 % | 12 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1015 hPa | 64 % | 12 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1015 hPa | 64 % | 12 °C | 51 % | 0% | 0% | 0% | 51% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1015 hPa | 64 % | 12 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1014 hPa | 64 % | 11 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1014 hPa | 65 % | 11 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1014 hPa | 69 % | 12 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southwest |
1014 hPa | 79 % | 12 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1014 hPa | 84 % | 12 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1015 hPa | 86 % | 12 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1015 hPa | 86 % | 11 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1015 hPa | 86 % | 10 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 86 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1015 hPa | 85 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1015 hPa | 81 % | 8 °C | 87 % | 0% | 0% | 0% | 87% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1015 hPa | 78 % | 7 °C | 41 % | 0% | 0% | 0% | 41% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1015 hPa | 74 % | 6 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1015 hPa | 72 % | 5 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1015 hPa | 70 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1015 hPa | 66 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1015 hPa | 58 % | 8 °C | 74 % | 0% | 0% | 0% | 74% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1015 hPa | 39 % | 5 °C | 51 % | 0% | 0% | 0% | 51% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1016 hPa | 32 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1016 hPa | 30 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1016 hPa | 32 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1015 hPa | 32 % | 3 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 31 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 31 % | 3 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1014 hPa | 33 % | 4 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1014 hPa | 37 % | 5 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1014 hPa | 49 % | 8 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1014 hPa | 57 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1014 hPa | 54 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1015 hPa | 58 % | 7 °C | 41 % | 0% | 0% | 1% | 40% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1016 hPa | 64 % | 7 °C | 21 % | 0% | 0% | 4% | 16% | |
Carignano, Tuscany, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 44.1478; 9.9852
Time zone: Europe / Rome
Population: 126
Altitude: 188 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Carignano, Tuscany, Republic of Italy. Weather forecast Carignano, Tuscany.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Carignano, Tuscany is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Carignano, Tuscany
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Carignano, Tuscany
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:15 am | 8:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:17 pm | 14:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:43 am | 8:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:06 am | 9:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:23 am | 10:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:08 pm | 04/28/2026 4:39 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |