Weather Caprarica del Capo tomorrow
| 19 °C | 19 °C | 9 am | |
| 22 °C | 20 °C | 12 pm | |
| 22 °C | 20 °C | 3 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 9 pm |
sunrise 5:49 am
sunset 7:39 pm
HOURLY
sunset 7:39 pm
Weather forecast Caprarica del Capo April 29, 2026
During the day clear, in the evening initially clear, later partly cloudy. The highest temperature 22 °C. At night cloudy. The lowest temperature 15 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Caprarica del Capo, Republic of Italy extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1017 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1017 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1016 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1016 hPa | 90 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1016 hPa | 89 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1015 hPa | 89 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1016 hPa | 89 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1016 hPa | 88 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south |
1016 hPa | 76 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1016 hPa | 63 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south |
1017 hPa | 54 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south |
1017 hPa | 48 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south |
1017 hPa | 46 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southwest |
1016 hPa | 45 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southwest |
1016 hPa | 43 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southwest |
1016 hPa | 42 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southwest |
1015 hPa | 44 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southwest |
1015 hPa | 45 % | 8 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south |
1015 hPa | 50 % | 8 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1014 hPa | 63 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1014 hPa | 74 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1015 hPa | 79 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south |
1015 hPa | 83 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1015 hPa | 88 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1015 hPa | 90 % | 13 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1015 hPa | 90 % | 13 °C | 84 % | 0% | 0% | 0% | 84% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1014 hPa | 91 % | 13 °C | 75 % | 0% | 0% | 0% | 75% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southeast |
1014 hPa | 92 % | 14 °C | 28 % | 0% | 0% | 2% | 28% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1014 hPa | 92 % | 14 °C | 10 % | 0% | 0% | 2% | 8% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1014 hPa | 93 % | 14 °C | 55 % | 0% | 0% | 19% | 46% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1014 hPa | 95 % | 13 °C | 71 % | 0% | 1% | 55% | 53% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1014 hPa | 92 % | 14 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 88 % | 14 °C | 100 % | 0% | 13% | 96% | 95% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1015 hPa | 80 % | 13 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north |
1015 hPa | 77 % | 13 °C | 100 % | 0% | 26% | 100% | 77% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north |
1015 hPa | 66 % | 12 °C | 99 % | 0% | 9% | 92% | 89% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1015 hPa | 56 % | 12 °C | 93 % | 0% | 14% | 7% | 93% | |
| 1 PM
7 AM
| rain showers | 23 °C 23 °C |
0.5 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1015 hPa | 53 % | 12 °C | 43 % | 0% | 40% | 5% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.1 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1015 hPa | 56 % | 12 °C | 55 % | 0% | 35% | 19% | 19% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north-northwest |
1016 hPa | 59 % | 7 °C | 27 % | 0% | 0% | 19% | 10% | |
Caprarica del Capo, Republic of Italy - information
State: Republic of ItalyGPS coordinates: 39.9167; 18.3500
Time zone: Europe / Rome
Something wrong, something missing?
Weather Caprarica del Capo, Republic of Italy. Weather forecast Caprarica del Capo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Caprarica del Capo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Caprarica del Capo
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:49 am | 7:39 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:43 pm | 13:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:19 am | 8:08 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:45 am | 8:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:07 am | 9:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:38 pm | 04/29/2026 4:26 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |