Weather Żabianka, Masovian Voivodeship weekend
Weather forecast for Żabianka, Masovian Voivodeship for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning light rain, later morning rain, in the afternoon initially rain, later heavy rain, in the evening rain. Sunday during the day morning rain, later morning overcast, in the evening cloudy.
Friday, May 15
19 / 10°C
| 1.6 mm | 16 km/h |
| 12 °C | 11 °C | 8 pm | |
| 11 °C | 11 °C | 9 pm | |
| 11 °C | 10 °C | 10 pm | |
| 10 °C | 10 °C | 11 pm |
sunrise 4:39 am
sunset 8:19 pm
HOURLY
sunset 8:19 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Żabianka, Masovian Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1002 hPa | 54 % | 6 °C | 51 % | 0% | 0% | 19% | 39% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
1002 hPa | 43 % | 4 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southeast |
1002 hPa | 40 % | 4 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h south-southeast |
1001 hPa | 38 % | 4 °C | 96 % | 0% | 0% | 3% | 96% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southeast |
1001 hPa | 38 % | 4 °C | 95 % | 0% | 1% | 43% | 91% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 19 °C 17 °C |
0.1 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southeast |
1001 hPa | 40 % | 5 °C | 98 % | 0% | 7% | 60% | 96% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 17 °C 15 °C |
0.1 mm | 6.4 m/s23 km/h south |
1001 hPa | 49 % | 6 °C | 100 % | 0% | 10% | 95% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1001 hPa | 61 % | 8 °C | 92 % | 0% | 0% | 21% | 91% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain showers | 17 °C 16 °C |
1.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southeast |
1001 hPa | 55 % | 7 °C | 85 % | 0% | 7% | 18% | 83% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain showers | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1001 hPa | 79 % | 10 °C | 5 % | 0% | 3% | 0% | 1% | |
| 7 PM
1 PM
| light rain showers | 13 °C 12 °C |
0.2 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southeast |
1002 hPa | 84 % | 10 °C | 70 % | 0% | 21% | 50% | 30% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1001 hPa | 91 % | 10 °C | 64 % | 0% | 0% | 9% | 60% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1001 hPa | 93 % | 10 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1002 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 0% | 3% | 3% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1002 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1002 hPa | 96 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 11% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1002 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 19% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1002 hPa | 97 % | 8 °C | 96 % | 0% | 0% | 65% | 88% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1002 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 59% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.5 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1002 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 85% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 10 °C 10 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1002 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 86% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1002 hPa | 98 % | 9 °C | 100 % | 0% | 89% | 100% | 93% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1002 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1002 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 99% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1002 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 74% | 71% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.4 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1002 hPa | 88 % | 11 °C | 100 % | 0% | 49% | 96% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.2 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1003 hPa | 87 % | 11 °C | 100 % | 0% | 95% | 100% | 99% | |
| 12 PM
6 AM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
1.6 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1003 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.9 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1003 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 32% | 100% | 93% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.9 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1003 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 95% | 100% | 87% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.9 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1003 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 98% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.3 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1003 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.2 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1003 hPa | 94 % | 13 °C | 100 % | 0% | 99% | 96% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.3 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1003 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 93% | 65% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.5 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1004 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 80% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.4 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1003 hPa | 98 % | 12 °C | 100 % | 0% | 26% | 56% | 99% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1004 hPa | 98 % | 12 °C | 99 % | 0% | 47% | 73% | 96% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1004 hPa | 98 % | 11 °C | 93 % | 0% | 13% | 82% | 85% | |
| 11 PM
5 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1005 hPa | 98 % | 11 °C | 89 % | 0% | 46% | 21% | 76% | |
Żabianka, Masovian Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.6889; 21.8423
Time zone: Europe / Warsaw
Something wrong, something missing?
Weather Żabianka, Masovian Voivodeship, Poland. Weather forecast Żabianka, Masovian Voivodeship.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Żabianka, Masovian Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Żabianka, Masovian Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:39 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 15:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:57 am | 9:01 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:01 am | 9:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:35 am | 11:27 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 3:25 am | 05/15/2026 6:59 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |