Weather Wymyślanka, Greater Poland Voivodeship long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Wymyślanka, Greater Poland Voivodeship for ten days.
Friday, May 15
13 / 7°C
| 3.6 mm | 9 km/h |
| 11 °C | 11 °C | 8 pm | |
| 9 °C | 8 °C | 9 pm | |
| 8 °C | 7 °C | 10 pm | |
| 7 °C | 6 °C | 11 pm |
sunrise 4:59 am
sunset 8:45 pm
HOURLY
sunset 8:45 pm
|
|
|
|
Weather forecast Wymyślanka, Greater Poland Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 2 PM
8 AM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.6 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
999 hPa | 71 % | 8 °C | 100 % | 0% | 41% | 100% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
2.3 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1000 hPa | 81 % | 8 °C | 100 % | 0% | 49% | 98% | 96% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.5 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1000 hPa | 93 % | 9 °C | 96 % | 0% | 13% | 96% | 3% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain showers | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1000 hPa | 88 % | 9 °C | 46 % | 0% | 14% | 37% | 8% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1000 hPa | 79 % | 8 °C | 18 % | 0% | 10% | 2% | 7% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1000 hPa | 77 % | 8 °C | 19 % | 0% | 9% | 3% | 10% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1001 hPa | 84 % | 8 °C | 16 % | 0% | 3% | 4% | 10% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1001 hPa | 88 % | 7 °C | 12 % | 0% | 1% | 6% | 6% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1001 hPa | 91 % | 6 °C | 20 % | 0% | 0% | 3% | 16% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1001 hPa | 92 % | 6 °C | 72 % | 0% | 0% | 2% | 71% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1002 hPa | 94 % | 5 °C | 81 % | 0% | 0% | 2% | 80% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h northeast |
1002 hPa | 95 % | 5 °C | 98 % | 0% | 1% | 3% | 98% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h southwest |
1002 hPa | 96 % | 5 °C | 98 % | 15% | 15% | 24% | 97% | |
| 3 AM
9 PM
| fog | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1002 hPa | 99 % | 5 °C | 96 % | 57% | 60% | 35% | 94% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1002 hPa | 99 % | 4 °C | 100 % | 100% | 100% | 38% | 82% | |
| 5 AM
11 PM
| fog | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1002 hPa | 99 % | 4 °C | 100 % | 98% | 100% | 94% | 47% | |
| 6 AM
12 AM
| fog | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1002 hPa | 99 % | 4 °C | 100 % | 95% | 100% | 94% | 10% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1003 hPa | 96 % | 5 °C | 100 % | 71% | 100% | 49% | 28% | |
| 8 AM
2 AM
| fog | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west |
1003 hPa | 92 % | 7 °C | 75 % | 35% | 58% | 13% | 32% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1004 hPa | 84 % | 8 °C | 63 % | 6% | 19% | 21% | 43% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1004 hPa | 70 % | 7 °C | 48 % | 0% | 1% | 8% | 44% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1004 hPa | 60 % | 7 °C | 100 % | 0% | 98% | 14% | 66% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1004 hPa | 53 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 27% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west |
1005 hPa | 52 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 16% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1005 hPa | 56 % | 5 °C | 91 % | 0% | 29% | 33% | 87% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1005 hPa | 50 % | 5 °C | 99 % | 0% | 10% | 10% | 99% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1006 hPa | 46 % | 4 °C | 99 % | 0% | 23% | 14% | 99% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1006 hPa | 47 % | 4 °C | 100 % | 0% | 16% | 25% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1006 hPa | 49 % | 4 °C | 97 % | 0% | 10% | 21% | 96% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northwest |
1007 hPa | 51 % | 4 °C | 99 % | 0% | 7% | 14% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1007 hPa | 55 % | 4 °C | 53 % | 0% | 3% | 9% | 49% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1008 hPa | 63 % | 4 °C | 49 % | 0% | 1% | 6% | 46% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1009 hPa | 68 % | 4 °C | 61 % | 0% | 0% | 3% | 60% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1010 hPa | 76 % | 4 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
Wymyślanka, Greater Poland Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 52.4693; 16.1222
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 86 m
The administrative part:
- Greater Poland Voivodeship, Poznaň
- Powiat nowotomyski, Pakosław, Greater Poland Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Wymyślanka, Greater Poland Voivodeship, Poland. Weather forecast Wymyślanka, Greater Poland Voivodeship.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Wymyślanka, Greater Poland Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Wymyślanka, Greater Poland Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:59 am | 8:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:51 pm | 15:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:15 am | 9:29 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:17 am | 10:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:38 am | 12:13 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 3:46 am | 05/15/2026 7:27 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |