Weather Wrotków, Lublin Voivodeship week
Weather forecast for Wrotków, Lublin Voivodeship for this and next week.
Monday, May 18
21 / 10°C
| 1.0 mm | 5 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Wrotków, Lublin Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1011 hPa | 97 % | 12 °C | 97 % | 0% | 6% | 89% | 59% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1011 hPa | 97 % | 12 °C | 98 % | 0% | 0% | 94% | 78% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1011 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 84% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1011 hPa | 98 % | 11 °C | 93 % | 0% | 0% | 72% | 78% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1011 hPa | 97 % | 11 °C | 45 % | 3% | 3% | 3% | 41% | |
| 5 AM
11 PM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1011 hPa | 98 % | 10 °C | 43 % | 26% | 30% | 13% | 5% | |
| 6 AM
12 AM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1011 hPa | 99 % | 10 °C | 83 % | 72% | 73% | 40% | 2% | |
| 7 AM
1 AM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1011 hPa | 94 % | 12 °C | 78 % | 34% | 36% | 65% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1011 hPa | 85 % | 12 °C | 71 % | 1% | 4% | 70% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1012 hPa | 74 % | 12 °C | 36 % | 0% | 3% | 35% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1012 hPa | 65 % | 11 °C | 49 % | 0% | 7% | 48% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1012 hPa | 59 % | 11 °C | 33 % | 0% | 0% | 32% | 1% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1012 hPa | 56 % | 11 °C | 27 % | 0% | 0% | 24% | 5% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1012 hPa | 55 % | 11 °C | 21 % | 0% | 3% | 14% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 21 °C 21 °C |
1.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1011 hPa | 53 % | 11 °C | 82 % | 0% | 58% | 78% | 4% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1013 hPa | 90 % | 13 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1015 hPa | 95 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.4 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1017 hPa | 88 % | 11 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1017 hPa | 67 % | 13 °C | 58 % | 0% | 47% | 11% | 12% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1018 hPa | 82 % | 12 °C | 29 % | 0% | 0% | 6% | 25% | |
Wrotków, Lublin Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.2071; 22.5435
Time zone: Europe / Warsaw
Something wrong, something missing?
Weather Wrotków, Lublin Voivodeship, Poland. Weather forecast Wrotków, Lublin Voivodeship.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Wrotków, Lublin Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Wrotków, Lublin Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
May 18, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:34 am | 8:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:26 pm | 15:43 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:52 am | 9:01 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:56 am | 9:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:28 am | 11:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/18/2026 5:01 am | 05/18/2026 11:15 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |