Weather Wolica, Świętokrzyskie today
Weather forecast Wolica, Świętokrzyskie April 28, 2026
During the day morning cloudy, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later overcast, in the evening initially overcast, later light rain. The highest temperature 9 °C. Total rainfall 1.0 mm. At night clear. The lowest temperature -3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Wolica, Świętokrzyskie, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1019 hPa | 60 % | -3 °C | 54 % | 0% | 0% | 25% | 39% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1019 hPa | 60 % | -3 °C | 36 % | 0% | 0% | 34% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1017 hPa | 41 % | -3 °C | 100 % | 0% | 35% | 100% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 5 °C 2 °C |
0.8 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1017 hPa | 68 % | 0 °C | 100 % | 0% | 83% | 100% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1018 hPa | 90 % | -2 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 3% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1018 hPa | 78 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northwest |
1018 hPa | 47 % | -3 °C | 93 % | 0% | 93% | 2% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1017 hPa | 58 % | -2 °C | 38 % | 0% | 0% | 38% | 1% | |
Wolica, Świętokrzyskie, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.7528; 20.4763
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 231 m
The administrative part:
- Świętokrzyskie Voivodeship, Kielce
- Powiat kielecki, Brzeziny, Świętokrzyskie
Something wrong, something missing?
Weather Wolica, Świętokrzyskie, Poland. Weather forecast Wolica, Świętokrzyskie.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Wolica, Świętokrzyskie is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Wolica, Świętokrzyskie
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Wolica, Świętokrzyskie
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:17 am | 7:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:35 pm | 14:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:40 am | 8:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:54 am | 9:18 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:58 am | 10:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:20 pm | 04/28/2026 3:56 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |