Weather Wola Makowska week
Weather forecast for Wola Makowska for this and next week.
Friday, May 1
16 / 6°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 6 °C | 3 °C | 2 am | |
| 7 °C | 6 °C | 8 am | |
| 16 °C | 14 °C | 2 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 8 pm |
sunrise 5:10 am
sunset 8:04 pm
HOURLY
sunset 8:04 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Wola Makowska, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1026 hPa | 60 % | -1 °C | 14 % | 0% | 10% | 13% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1027 hPa | 78 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1027 hPa | 47 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h northwest |
1025 hPa | 60 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southwest |
1025 hPa | 85 % | 4 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1025 hPa | 69 % | 6 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1023 hPa | 35 % | 6 °C | 48 % | 0% | 0% | 0% | 48% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1020 hPa | 43 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Wola Makowska, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.9821; 20.0580
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 116 m
The administrative part:
- Łódź Voivodeship, Lodz
- Powiat skierniewicki, Złota, Łódź Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Wola Makowska, Poland. Weather forecast Wola Makowska.
Wola Makowska - weather nearby - bigger cities
Wola Makowska - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Wola Makowska is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Wola Makowska
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:10 am | 8:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:36 pm | 14:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:30 am | 8:44 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:41 am | 9:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:38 am | 10:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:06 pm | 05/01/2026 4:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |