Weather Wojciechowice, Świętokrzyskie today
Weather forecast Wojciechowice, Świętokrzyskie April 28, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later clear, in the evening initially clear, later partly cloudy. The highest temperature 10 °C. At night cloudy. The lowest temperature 1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Wojciechowice, Świętokrzyskie, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1023 hPa | 69 % | -2 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1023 hPa | 69 % | -2 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1023 hPa | 70 % | -3 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1023 hPa | 70 % | -3 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1023 hPa | 69 % | -4 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1024 hPa | 72 % | -4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1024 hPa | 72 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1024 hPa | 69 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1025 hPa | 61 % | -3 °C | 64 % | 0% | 0% | 0% | 64% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1025 hPa | 49 % | -4 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1025 hPa | 40 % | -5 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1025 hPa | 35 % | -6 °C | 83 % | 0% | 0% | 0% | 83% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1025 hPa | 34 % | -6 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1024 hPa | 33 % | -6 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1024 hPa | 32 % | -5 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1023 hPa | 32 % | -5 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1023 hPa | 33 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1023 hPa | 33 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1022 hPa | 33 % | -5 °C | 38 % | 0% | 0% | 38% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1022 hPa | 41 % | -4 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1023 hPa | 43 % | -5 °C | 12 % | 0% | 0% | 12% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1023 hPa | 51 % | -4 °C | 13 % | 0% | 0% | 13% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1024 hPa | 58 % | -3 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1024 hPa | 60 % | -4 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1024 hPa | 64 % | -4 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1023 hPa | 67 % | -4 °C | 45 % | 0% | 3% | 42% | 4% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1023 hPa | 67 % | -4 °C | 99 % | 0% | 16% | 98% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1024 hPa | 60 % | -3 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 1% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1024 hPa | 66 % | -2 °C | 91 % | 0% | 32% | 89% | 5% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1024 hPa | 69 % | -2 °C | 100 % | 0% | 89% | 100% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1024 hPa | 59 % | -4 °C | 35 % | 0% | 34% | 24% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1025 hPa | 59 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1025 hPa | 57 % | -4 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1026 hPa | 31 % | -7 °C | 68 % | 0% | 0% | 67% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1027 hPa | 42 % | -6 °C | 92 % | 0% | 3% | 92% | 0% | |
Wojciechowice, Świętokrzyskie, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.8934; 21.1808
Time zone: Europe / Warsaw
Population: 310
Altitude: 279 m
The administrative part:
- Świętokrzyskie Voivodeship, Kielce
- Powiat ostrowiecki, Ostrowiec Świętokrzyski
Something wrong, something missing?
Weather Wojciechowice, Świętokrzyskie, Poland. Weather forecast Wojciechowice, Świętokrzyskie.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Wojciechowice, Świętokrzyskie is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Wojciechowice, Świętokrzyskie
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Wojciechowice, Świętokrzyskie
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:14 am | 7:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:32 pm | 14:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:36 am | 8:29 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:50 am | 9:16 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:54 am | 10:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:17 pm | 04/28/2026 3:54 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |