Weather Wizany today
| 13 °C | 10 °C | 5 pm | |
| 13 °C | 9 °C | 7 pm | |
| 8 °C | 5 °C | 9 pm | |
| 7 °C | 3 °C | 11 pm |
sunrise 5:28 am
sunset 8:18 pm
HOURLY
sunset 8:18 pm
Weather forecast Wizany April 28, 2026
Afternoon in the afternoon clear, in the evening partly cloudy. The highest temperature 14 °C. At night clear. The lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Wizany, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1027 hPa | 40 % | -5 °C | 33 % | 0% | 0% | 0% | 33% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1027 hPa | 30 % | -7 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1027 hPa | 24 % | -9 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1027 hPa | 20 % | -10 °C | 41 % | 0% | 0% | 0% | 41% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1026 hPa | 19 % | -10 °C | 64 % | 0% | 0% | 0% | 64% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1025 hPa | 18 % | -10 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1025 hPa | 18 % | -9 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1025 hPa | 18 % | -9 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1024 hPa | 20 % | -8 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1024 hPa | 21 % | -8 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1024 hPa | 22 % | -8 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1024 hPa | 31 % | -6 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northwest |
1025 hPa | 33 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northeast |
1025 hPa | 34 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east-northeast |
1026 hPa | 40 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1027 hPa | 48 % | -4 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1028 hPa | 54 % | -3 °C | 53 % | 0% | 0% | 53% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1028 hPa | 57 % | -3 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1028 hPa | 60 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1028 hPa | 65 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1028 hPa | 71 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1029 hPa | 75 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1029 hPa | 66 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1030 hPa | 57 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1030 hPa | 38 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1030 hPa | 27 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1030 hPa | 24 % | -9 °C | 85 % | 0% | 0% | 85% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1030 hPa | 25 % | -8 °C | 79 % | 0% | 0% | 79% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1030 hPa | 24 % | -8 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1030 hPa | 24 % | -8 °C | 93 % | 0% | 0% | 93% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1030 hPa | 25 % | -7 °C | 94 % | 0% | 0% | 94% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1029 hPa | 27 % | -6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1029 hPa | 27 % | -6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1029 hPa | 26 % | -6 °C | 93 % | 0% | 0% | 93% | 3% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1029 hPa | 27 % | -6 °C | 67 % | 0% | 0% | 63% | 10% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1029 hPa | 32 % | -6 °C | 63 % | 0% | 0% | 0% | 63% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1030 hPa | 40 % | -5 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1030 hPa | 44 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1030 hPa | 48 % | -5 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
Wizany, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 52.9322; 16.0937
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 40 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Wizany, Poland. Weather forecast Wizany.
Wizany - weather nearby - bigger cities
Wizany - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Wizany is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Wizany
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Wizany
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:28 am | 8:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:53 pm | 14:49 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:48 am | 8:58 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:59 am | 9:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:55 am | 10:53 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:38 pm | 04/28/2026 4:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |