Weather Przypisówka today
Weather forecast Przypisówka April 28, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later overcast, in the evening initially overcast, later cloudy. The highest temperature 10 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 0 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Przypisówka, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1021 hPa | 56 % | -4 °C | 70 % | 0% | 6% | 70% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1021 hPa | 51 % | -5 °C | 35 % | 0% | 14% | 29% | 7% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1022 hPa | 53 % | -5 °C | 64 % | 0% | 18% | 28% | 49% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1022 hPa | 58 % | -5 °C | 37 % | 0% | 8% | 9% | 30% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1023 hPa | 62 % | -5 °C | 74 % | 0% | 0% | 0% | 74% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1023 hPa | 66 % | -5 °C | 73 % | 0% | 0% | 0% | 73% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1024 hPa | 70 % | -4 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1024 hPa | 69 % | -3 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1024 hPa | 64 % | -3 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1024 hPa | 56 % | -3 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1024 hPa | 43 % | -4 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1024 hPa | 38 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northwest |
1024 hPa | 32 % | -6 °C | 67 % | 0% | 5% | 66% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northwest |
1023 hPa | 30 % | -6 °C | 94 % | 0% | 0% | 94% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northwest |
1023 hPa | 30 % | -6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northwest |
1023 hPa | 32 % | -6 °C | 99 % | 0% | 0% | 99% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northwest |
1023 hPa | 33 % | -5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1023 hPa | 32 % | -6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northwest |
1022 hPa | 32 % | -6 °C | 54 % | 0% | 0% | 54% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northwest |
1022 hPa | 35 % | -6 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1023 hPa | 41 % | -4 °C | 95 % | 0% | 1% | 95% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1023 hPa | 49 % | -3 °C | 97 % | 0% | 6% | 97% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1023 hPa | 57 % | -2 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1023 hPa | 58 % | -2 °C | 96 % | 0% | 10% | 96% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1024 hPa | 58 % | -2 °C | 71 % | 0% | 25% | 70% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1024 hPa | 60 % | -3 °C | 7 % | 0% | 5% | 5% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1024 hPa | 59 % | -5 °C | 29 % | 0% | 2% | 29% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1024 hPa | 55 % | -6 °C | 95 % | 0% | 13% | 95% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1025 hPa | 54 % | -6 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1025 hPa | 63 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1025 hPa | 69 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1026 hPa | 68 % | -4 °C | 14 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1026 hPa | 66 % | -3 °C | 35 % | 0% | 35% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1026 hPa | 60 % | -2 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1026 hPa | 50 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1026 hPa | 38 % | -6 °C | 23 % | 0% | 9% | 22% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1026 hPa | 32 % | -7 °C | 80 % | 0% | 3% | 80% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1026 hPa | 34 % | -6 °C | 97 % | 0% | 10% | 97% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1026 hPa | 35 % | -6 °C | 94 % | 0% | 28% | 93% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1026 hPa | 36 % | -6 °C | 100 % | 0% | 44% | 100% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1026 hPa | 37 % | -5 °C | 94 % | 0% | 64% | 94% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north |
1026 hPa | 37 % | -5 °C | 100 % | 0% | 26% | 100% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north |
1026 hPa | 38 % | -5 °C | 96 % | 0% | 34% | 96% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1027 hPa | 39 % | -5 °C | 83 % | 0% | 14% | 83% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1027 hPa | 41 % | -5 °C | 71 % | 0% | 3% | 71% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1027 hPa | 49 % | -4 °C | 71 % | 0% | 5% | 70% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1028 hPa | 50 % | -4 °C | 80 % | 0% | 16% | 80% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1028 hPa | 53 % | -4 °C | 90 % | 0% | 4% | 90% | 0% | |
Przypisówka, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.5462; 22.5632
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 140 m
The administrative part:
- Lublin Voivodeship, Lublin
- Powiat lubartowski, Lubartów, Lublin Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Przypisówka, Poland. Weather forecast Przypisówka.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Przypisówka is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Przypisówka
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Przypisówka
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:07 am | 7:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:27 pm | 14:41 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:28 am | 8:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:41 am | 9:14 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:43 am | 10:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:11 pm | 04/28/2026 3:48 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |